دوستان عزیز با سلام و عرض و ادب به دلیل حجم سنگین وبلاگ کمی صبر کنید تا وبلاگ به طور کامل باز شود. با تشکر مدیریت وبلاگ

+ نوشته شده توسط mohammad faraji در دوشنبه 29 آذر1389 و ساعت 21:12 |

جذب نخبگان توسط دانشگاه‌هاى آلمان

علاوه بر بودجه مشخصى كه هر دانشگاه براى جذب دانشجويان دوره‌هاى فوق دكترا در اختيار دارد بسيارى از كارخانه‌ها و شركتهاى بزرگ آلمانى با دانشگاهاى اين كشور همكارى مى‌كنند. مثلاً ”شركت تلكوم“ با همكارى ”بنیاد علوم آلمان“ و ” بنیاد الکساندر فون هومبولت“ با پرداخت سالانه صدوبیست هزار یورو از سه دانشگاه بن، بوخوم و ماربورگ براى جذب نخبگان حمایت مى‌‌کنند.

برنامه اين گروه كه ”مرکز خوش آمد گویی“ نام دارد در سايت اینترنتی هر كدام از اين دانشگاه‌ها به معرفى خدماتى مى‌پردازد كه توسط دانشگاه در اختيار دانشجويان دوره فوق دكترا قرار خواهد گرفت. دانشگاههای آلمان تلاش مى‌کنند با ارائه اين خدمات جایگاه خود را در میان دانشگاههای معتبر دنیا بالاتر برند و محبوبيتشان را افزايش دهند، تلاشى كه تا كنون موفق بوده است. دانشگاههاى اين كشور بعد از آمریکا و انگلستان پرطرفدارترين دانشگاههاى دنيا هستند بخصوص براى فارغ‌التحصيلانى كه قصد دارند در مقاطع بالاتر مانند دوره‌هاى فوق دكترا ادامه تحصيل دهند. سيستم آموزشى دانشگاههای آلمان درصدد است شرايط بهترى براى جذب اين دسته از دانشجويان فراهم كند، دانشجویانى كه جذب مراکز تحقیقاتی دانشگاه مى‌شوند.

زبان رسمى مراكز تحقيقاتى در آلمان انگلیسی است‌، اما دانشگاهها اغلب دوره‌های رایگان آموزش زبان آلمانی برای پژوهشگران خارجی و خانوادهایشان ارائه مى‌دهند. در این میان از هر چهار محقق خارجی‌اى که مقطع فوق دکترا در آلمان مشغول پژوهش است يكی از اروپای میانی و اروپای شرقی آمده است. یلنا سکولیک Jelena Sekulic كه از صربستان آمده در مورد اينكه چرا آلمان را انتخاب کرده مى‌گوید:” بعد از دکترا، می‌خواستم كار تحقیقاتی‌ام را ادامه دهم. توی اینترنت دنبال دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی مى‌گشتم که در همین زمینه کار کنند. برای من کیفیت کار گروه و موسسه از همه چيز مهمتر بود.“

البته غیر از کیفیت کار، بسیاری از این پژوهشگران شرايط زندگى در یک کشور را هم در نظر مى‌گیرند. مریم كاسوموويچ (Merim kasumovic) كه بورسيه ”مرکز آكادمى خارجيان در آلمان“ است و در حال حاضر در مركز تحقيقاتى دانشگاه ماربورگ مشغول است مى‌گوید: ” یکی از دلایلی که من اینجا را انتخاب کردم این بود که  دنبال یک دانشگاه کوچک مى‌گشتم، چون به نظر من جو صمیمانه تری دارد. تا به حال که همه چیز خیلی خوب پیش رفته. در واقع از همان لحظه‌ای که شهرم را به مقصد اينجا ترك كردم استاد راهنمايم حمایتم مى‌كند حتی براى سوار شدن به اتوبوس و قطار تا اینجا راهنمايى‌ام كرد. غیر از اين، اينجا برخورد همه بسیار دوستانه است. “

آنچه مریم از آن صحبت مى‌کند نتیجه تلاشهای دانشگاه ماربورگ براى پذیرایی بهتر از محققان خارجى است. مرکز ”خوش آمدگویی“ حتى در پيدا كردن خانه هم به اين افراد كمك مى‌كند. این مرکز هر سال در مراسمى در برلين‌‌، دانشگاهى كه بهترين خدمات را به محققان خارجى ارائه كرده است معرفى مى‌كند. دانشگاه برگزيده  تقديرنامه‌اى دريافت مى‌كند كه در سطح بین المللی ارزش زيادى دارد. دكتر باربارا شلدون Barbara Sheldon یکی از مدیران پروژه ”مركز خوش‌آمد گويى“مى‌گوید :” پژوهشگرانی که از سراسر دنیا مى‌آیند با خود ایده‌های تازه مى‌آورند. روشهای تازه تحقيق از خارج از کشور. حضور اين افراد مراکز پژوهشی ما را غنی‌تر مى‌کند. ما تصمیم داریم مرکز خوش آمد گویی را در زمینه‌های دیگر نیز گسترش دهیم تا از پژوهشگران خارجی که به اینجا مى‌آیند بیشتر حمایت کنیم.“

تانیا لینکه (Tanja Linke) از شرکت تلکوم، در مورد علت همكارى تلكوم با اين پروژه مى‌گويد:” هدف تلکوم از اين سرمایه گذاری بالا بردن استاندارد تحقیق و آموزش در آلمان است. ”مرکز خوش آمدگویی“ در این راه موفق عمل کرده است. ما معتقدیم ظرفيت دانشگاه‌های آلمان بیشتر از اين است‌. البته اين را هم بايد در نظر گرفت كه برخی از دانشگاههای خارجی در این زمینه از ما جلوترند، هر چقدر این حمایت بیشتر باشد نخبگان بیشتری را جذب خواهند شد. “

+ نوشته شده توسط mohammad faraji در یکشنبه 28 آذر1389 و ساعت 20:54 |

دانشگاه های برتر آلمان معرفی شدند.

انتخاب "دانشگاه برتر" در آلمان به منظور حمایت مالی از دانشگاه‌های برگزیده، قوت بخشیدن به پژوهش در سطوح بالا و تشویق به رقابت با دانشگاه‌های پرآوازه‌ی دنیا انجام می شود. امسال ۶ دانشگاه و مرکز آموزش عالی "برنده" شدند.

"دانشگاه های  برتر" عبارتند از: مرکز آموزش عالی فنی حرفه‌ای آخن (TH Aachen)، دانشگاه آزاد برلین (FU Berlin) و دانشگاه‌های کنستانس(Konstanz)، فرایبورگ(Freiburg)، گوتینگن(Göttingen) و هایدلبرگ (Heidelberg).

 

دانشگاه‌هایی که لقب "برتر" را یدک می‌کشند از حمایت مالی دولت که چندین میلیارد یوروست، برخوردار می‌شوند.

 

آلمان قصد دارد با برپایی این "مسابقه" و انتخاب "دانشگاه برتر" و حمایت مالی از دانشگاه‌های برگزیده، پژوهش در سطوح بالا را در مراکز آموزش عالی این کشور قوت بخشد و دانشگاه‌ها را به حمایت از پژوهشگران تشویق کند و در سطح بین‌المللی با دانشگاه‌های پرآوازه‌ی دنیا به رقابت برخیزد.

 

کمک‌های نقدی به دانشگاه‌های برتر در موارد زیر مصرف می‌شود:   

·         کالج‌های تحقیقاتی و تحصیلات تکمیلی برای حمایت از دانشجویان دوره‌ی دکترا

·         جوامع پژوهشی که از همکاری مراکز پژوهشی چند دانشگاه پدید آمده‌اند

·         و پروژه‌های پژوهشی در سطوح دانشگاهی

 

آدرس اينترنتی دانشگاه های مذکور جهت اخذ پذيرش به اين قرارند

·      TH Aachen: http://www.rwth-aachen.de/go/id/hi/

·      http://www.uni-konstanz.de/    

·      http://www.uni-freiburg.de/

·      http://www.uni-heidelberg.de/

 

·      FU Berlin: http://www.fu-berlin.de/

+ نوشته شده توسط mohammad faraji در یکشنبه 28 آذر1389 و ساعت 20:48 |

اتاق برای دانشجویان ایرانی عازم کشور آلمان

جهت دانشجويان تازه واردی که به آلمان وارد ميشوند و با هيچ جا آشنايي ندارند, استفاده از اين سايت توصيه میشود. در این سایت اتاقهای کوچک 1 و یا 2 نفره و یا آپارتمانهای کوچک جهت مدت کوتاه اجاره داده میشود. هزینه این اتاقها در مقایسه با هتلها در حدود یک سوم است. قبل از سفر به آلمان (در هر شهری که مایل هستید) حتما سری به این سایت بزنید.

http://www.bed-and-breakfast.de

+ نوشته شده توسط mohammad faraji در یکشنبه 28 آذر1389 و ساعت 20:47 |

دربارۀ مهرزاد مرعشی

سوپر استار سال 2010 آلمان

mehrzad

اگر شما نیز برنامۀ(DSDS)  "آلمان به دنبال یک سوپر استار میگردد"را دنبال میکنید حتماً باید مهرزاد را بشناسید.

مهرزاد با تسلط بالای خود به زبانهای آلمانی ، انگلیسی و فارسی همۀ آلمان را مجذوب خود کرده.

شما میتوانید بیوگرافی مهرزاد را (اگر در ایران فیلتر نشده باشد) اینجا بخوانید.

از ایرانیان عزیز مقیم آلمان درخواست دارم از حمایت خود از این خوانندۀ با استعداد ایرانی دریغ نفرمایید.

از شما دعوت میکنیم، از گوش دادن به یکی از زیباترین آهنگهای مهرزاد لذت ببرید.
(همراه با ترجمۀ آهنگ ، پس از متن آلمانی)

 

,Sag ein kleines Stückchen Wahrheit und sieh
Wie die Wüste lebt
Schaff' ein kleines bisschen Klarheit
Und schau wie sich der Schleier hebt
Eine Wüste aus Beton und Asphalt
Doch, sie lebt und öffnet einen Spalt
Der Dir neues zeigt, zeigt das altes weicht
Auch wenn, wenn dein Schmerz
Bis an den Himmel
***
Und wenn ein Lied meine Lippen verlässt
Dann nur damit Du Liebe empfängst
Durch die Nacht und das dichteste Geäst
Damit Du keine Ängste mehr kennst

 

ترجمۀ قسمتی از اين آهنگ زيبا:

يك تكه كوچك از واقعيت را بگو و نگاه كن، كه كوير زنده است. كمي‌ روشنگري و مشاهده كن كه چطور پرده بلند ميشود. كويري از بتون و آسفالت، ولي‌ با اين حال زنده است و ترك خرده است، كه به تو چيزي جديدي نشان دهد. نشان ميدهد كه چيز‌هاي قديمي‌ كنار ميروند. حتئ اگر درد تو تا به آسمان سر بزند.

***
و وقتي‌ يك ترانه از لبهاي من جدا ميشود، فقط براي اين است كه تو عشق را دريافت كني‌. كه تو در شب و انبوه شاخ و برگ ديگر ترس نشناسي‌!

+ نوشته شده توسط mohammad faraji در جمعه 26 آذر1389 و ساعت 14:17 |
دوستان به دلیل حجم زیاد مطالب کمی صبر کنید تا صفحه به صورت کامل باز شود. با تشکر مدیریت وبلاگ
+ نوشته شده توسط mohammad faraji در سه شنبه 23 آذر1389 و ساعت 19:54 |

شرایط دریافت تابعیت آلمانpass

راه "آلمانی شدن" آسان نیست. شرط اول این است که هر فرد هشت سال در آلمان زندگی کند. شرایط دیگری هم وجود دارد تا کسی بتواند تابعیت ‌این کشور را بدست بیاورد.

 

در حال حاضر ۳ / ۱۵ میلیون نفر با پیشینه‌ی مهاجرتی در آلمان زندگی می‌کنند، یعنی حدود ۶ / ۱۸٪ از کل جمعیت ۸۲ میلیونی این کشور. اکثر قریب به اتفاق - حدود ۹۶ ٪- این افراد در مناطق قدیمی آلمان و عمدتاّ شهر های بزرگ مثل برلین، اشتوتگارت و فرانکفورت ساکن‌اند و تنها ۴ ٪ -حدود ۶۰۰ هزار نفر- در آلمان شرقی سابق زندگی می‌کنند. نزدیک به نیمی از خارجی‌های آلمان – ۳ / ۷ میلیون نفر- هنوز تبعه‌ی این کشور نشده‌اند. در این میان حدود یک‌چهارم از آنها کسانی هستند که در آلمان متولد شده‌اند. بر اساس آمار منتشره، از هر سه کودک زیر پنج سال در سراسر آلمان، یکی دارای پیشینه‌ی مهاجرتی است.

ملیت مهاجران

حدود ۶۲ ٪ مهاجران را اتباع کشورهای اروپایی تشکیل می‌دهند. ترکیه با ۲ / ۱۴ ، روســــیه ۴ / ۹ و لهستان با ۹ / ۶ درصد، بیشترین تعداد مهاجران ‌آلمانی را تشکیل می‌دهند.

ده درصد مهاجران حتا تحصیلات ابتدایی را هم تمام نکرده‌اند

آمار و ارقام رسمی نشان می‌دهند که مهاجران در مقایسه با افراد آلمانی، از سطح سواد پائین‌تر و مهارت‌های شغلی محدودتری برخوردارند. میزان بی‌کاری در بین ‌آنها بیشتر است و بسیاری از آنها فاقد هرگونه مهارت لازم برای امرار‌معاش هستند. در مقابل تعداد مهاجرین کارگر، نسبت به آلمانی‌های کارگر، دو برابر است. طبیعتاً تعداد کارمندان خارجی در آلمان کمتر است. آنها عمدتاً در بخش صنعت و بازرگانی فعال‌اند یا هتل و رستوران دارند.

روند نزولی اهدای تابعیت

با وجودی که تعداد مهاجران از دهه‌ی ۱۹۵۰ تا کنون در برخی برهه‌های زمانی – مثل موج ورود کارگران در دهه‌ی ۱۹۶۰، یا هجوم حدود یک میلیون لهستانی در دهه‌ی ۱۹۸۰ و هجوم روس‌ها پس از ویرانی دیوار برلین - به شدت رشد داشته‌است، اما طبق آمار رسمی، تعداد تابعیت‌های صادر شده برای مهاجران، در سال‌های اخیر افت معناداری داشته‌ است.

در سال ۲۰۰۶  بالغ بر ۱۲۴ هزار و ۸۳۲ خارجی، موفق به دریافت تابعیت کشور آلمان شده‌اند که ۵ / ۶ درصد بیشتر از سال قبل از آن بوده است. این نخستین بار در طول پنج سال‌ گذشته است که آمار افزایش می‌یابد. در سال ۲۰۰۶ هم، مثل گذشته، بالاترین تعداد در اختیار ترک‌هاست: ۳۳ هزارو ۵۰۰ نفر. مقام دوم را صربستان و مونته‌نگرو، با ۱۲ هزارو ۶۰۰ و لهستان، با شش‌ هزار و ۹۴۰ نفر در اختیار دارند. ایران هم، با سه هزار و ۶۷۰ نفر تبعه در این سال، در رتبه‌ی هشتم این جدول قرار دارد.

راه پر پیچ‌وخم

هنوز آزمون خاصی برای دریافت تابعیت آلمان وجود ندارد. البته داوطلبین موانع بسیاری در راه دارند. مهمترین شرط گرفتن تابعیت، این است که فرد داوطلب هشت سال پیوسته، در آلمان زندگی کرده باشد. در طول این هشت سال، سفرهای حداکثر شش ماهه به خارج از آلمان بلامانع است. البته این زمان برای کسانی که در دوره‌های آموزشی شرکت کنند به یک‌ سال کاهش می‌یابد. این دوره‌ها، شامل ۶۰۰ ساعت،  آموزش زبان و۳۰ ساعت آموزش مبانی حقوقی و اجتماعی آلمان می‌شوند.

داوطلب باید خرج خود و خانواده‌ی خود را تأمین کند

فرد متقاضی باید از پس مخارج خود و افراد تحت تکفل خود بربیاید. در این مدت نباید هیچ‌گونه کمک‌معاش دولتی دریافت شود. البته افراد زیر ۲۳ سال از این قانون مستثنا هستند.

آشنایی به زبان آلمانی ضروری است

تسلط به زبان آلمانی ضروری است. این تسلط از طریق ارائه‌ی مدرک مربوط یا به پایان رساندن موفقیت‌آمیز یک دوره‌ی زبان سنجیده می‌شود. در صورت عدم وجود موارد فوق، کسب نمره‌ی قبولی در یک آزمون زبان ضروری است. اطلاعات زبانی باید به حدی باشد که فرد بتواند آلمانی صحبت کند، دایره‌ی لغات قابل‌قبولی داشته باشد و قادر به خواندن و درک متون آلمانی باشد.

 

محکومیت‌های قضایی سنگین مانع دریافت تابعیت

اگر فرد متقاضی پیش از ارائه‌ی درخواست تابعیت، سابقه‌ی محکومیت قضایی سنگین داشته باشد، با درخواست او موافقت نخواهد شد. تخلف‌های نوجوانان، جرایم مالی که مدت حبس برای آنها، حداکثر۱۸۰ روز باشد و حبس تعلیقی تا حداکثر شش ماه جزء این قانون به حساب نمی‌آیند.

 علاوه‌ براین‌ها، اقامت فرد متقاضی پس از دریافت تابعیت هم، باید موجه باشد. به این معنی که وضعیت کار و زندگی باید برای سال‌های بعد هم روشن باشد. البته قانون‌گذار، افراد دارای تابعیت کشورهای اتحادیه‌ی اروپا، ایسلند، لیختن‌اشتاین و سوئیس را از این قانون معاف کرده است. کسانی که اجازه‌ی اقامت در یکی از کشورهای اتحادیه‌ی اروپا را داشته باشند، نیز مشمول این قانون نمی‌شوند.
کسانی که اجازه‌ی سکونت در ‌آلمان را داشته باشند، هم از این قانون مستثنا شده‌اند. اجازه‌ی سکونت در واقع اجازه‌ی اقامتی است که محدودیت زمانی ندارد. همچنین این اجازه‌ی سکونت نمی‌تواند محدود به زمان تحصیل یا فرار از شرایط جنگ باشد.

به رسمیت شناختن قانون اساسی

کسی که تقاضای دریافت تابعیت کشور آلمان را دارد، باید این کشور را به عنوان یک کشور دموکرات آزاد بپذیرد و به اصول و مبانی آن اعتقاد داشته باشد و حق ندارد فعالیتی انجام دهد که در نهایت بر ضد نهادهای قانونی یا منافع کشور آلمان تمام شود. سوابق شخص در موارد فوق از نهاد حراست از قانون اساسی استعلام می‌شوند. هر فرد برای دریافت تابعیت ‌آلمان باید تابعیت قبلی خود را واگذار کند.

دارنده‌ی تمام شرایط فوق، "حق" دریافت تابعیت آلمان را خواهد داشت

در صورت داشتن تمام شرایط فوق، "حق" داشتن تابعیت آلمانی برای فرد احراز می‌شود. اما با نداشتن یک یا چند شرط هم می‌توان "آلمانی" شد. این‌جاست که صحبت از تابعیت "مشروط" به میان می‌آید. یعنی زمانی‌ که  نمایندگان دوایر دولتی بر اساس شرایط خاص تصمیم‌گیری می‌کنند. در چنین شرایطی امکان موفقیت تقاضای کسی که به‌طور موقت کمک‌معاش دولتی – مثلاً برای پولی که برای فرزندان پرداخت می‌شود - دریافت می‌کند وجود دارد، البته در صورتی‌که دولت اطمینان حاصل کند که فرد به زودی قادر به تأمین معاش خود و خانواده‌ی خود خواهد بود. تشریفات قانونی اخذ تابعیت هم می‌توانند در موارد خاص تغییرات مختصری کنند. مثلاً خارجی‌های مقیم آلمان یا آوارگان می‌توانند با اقامت کمتر از هشت سال، تابعیت آلمان را بدست بیاورند. کودکان و همسر متقاضیان هم می‌توانند تبعه‌ی آلمان شوند، حتا اگر کمتر از هشت سال در این کشور اقامت داشته باشند. این زمان هشت ساله برای هر کدام از آنها متفاوت است.

با ازدواج هم می‌توان تبعه شد

همسر هر شهروند آلمانی حق دریافت تابعیت آلمان را دارد. گرچه این نوع تابعیت نیز مشمول شرایط خاصی است. زمان اقامت همسران برای دریافت تابعیت، سه سال است. تسلط به زبان هم –هرقدر مختصر- باید احراز شود.

بیشترین تعداد خارجیانی که با حداقل هشت سال اقامت در آلمان، با درخواست تابعیت‌شان موافقت شد، ۸۰ هزار نفر و در سال ۲۰۰۴ بودند. از این تعداد ۲۰ هزار نفر، همسر و کودکان افراد تبعه‌ی ‌آلمان بودند.

هزینه‌ی درخواست تابعیت آلمان، ۲۲۵ یورو است. که البته تخفیف یک بخش یا تمام آن نیز قابل درخواست است.

شاید وجود همین شرایط نه چندان آسان، تعداد تقاضاهای موفق برای دریافت تابعیت را، در سال‌های اخیر کاهش داده است.

+ نوشته شده توسط mohammad faraji در سه شنبه 23 آذر1389 و ساعت 19:51 |

سوالاتي راجع به پيوستن به همسر1. چگونه می توانم آشنائیم با زبان آلمانی را نشان دهم؟

از نظر سفارت جمهوري فدرال آلمان مدرك Goethe-Start1 ملاك آشنائي اوليه با زبان آلماني مي باشد. Start Deutsch 1 ساده ترين امتحاني است كه از طرف موسسه گوته برگزار مي شود. بديهي است كه مدارك سطوح بالاتر نيز معتبر مي باشند.

  2. آشنائی مقدماتی با زبان آلمانی یعنی چه؟در چه حدي بايد به زبان آلماني مسلط باشم؟

  فرد بايد بتواند سوالات ساده٬ راهنمائي ها و اطلاعات كوتاه را فهميده و به آن پاسخ دهد٬ مشروط بر اينكه مخاطب آهسته و واضح صحبت كند. فرد بايد قادر باشد خود و ديگران را معرفي كرده و از ديگران درباره آنان سئوال كند مثلا اينكه در كجا سكونت دارند.

  فرد بايد قادر به فهم و درك اطلاعات كوتاه مانند تابلوهاي راهنمائي ٬ آگهي هاي كوتاه ٬ اعداد٬ مقادير٬ ساعت و قيمت ها باشد و بتواند فرم هاي ساده را با اطلاعات شخصی خود مانند نام٬ محل سكونت و سن خود پر كرده و همچنين پيام هاي كوتاه كتبي بنويسد.

  اين سطح از آشنائي با زبان آلماني معادل Start Deutsch 1 مي باشد و با چارچوب تعيين شده مشترك اروپا مطابقت دارد. اين چارچوب سطوح دانش در زبان خارجي را به شش سطح تقسيم مي نمايد.

  بر خلاف امتحان Start Deutsch 1 كه براي بزرگسالان در نظر گرفته شده در امتحان Fit in Deutsch 1 فقط نوجوانان مي توانند شركت كنند.  سطوح مختلف امتحانات و دوره هاي آموزشي موسسه گوته


  امتحانات
     Fit 1: Fit in Deutsch 1 für Jugendliche
     SD1: Start Deutsch 1
     Fit 2: Fit in Deutsch 2 für Jugendliche
     SD2: Start Deutsch 2
     ZD j: Zertifikat Deutsch für Jugendliche
     ZD: Zertifikat Deutsch
     B2: Goethe-Zertifikat B2
     ZDfB: Zertifikat Deutsch für den Beruf
     TestDaF: Test Deutsch als Fremdsprache
     C1: Goethe-Zertifikat C1
     PWD: Prüfung Wirtschaftsdeutsch Int.
     TestDaF: Test Deutsch als Fremdsprache
     ZOP: Zentrale Oberstufenprüfung
     KDS: Kleines Deutsches Sprachdiplom
     GDS: Großes Deutsches Sprachdiplom

   

  شرایط

  همگان امكان شركت در امتحانات انستيتو گوته را دارند٬ حتي كساني كه دانشجوي موسسه گوته نباشند. مشروط بر اينكه از آشنائي با زبان آلماني در سطحي مناسب برخوردار باشند. با وجود اين شركت در دوره هاي آمادگي براي امتحانات توصيه مي شود. موسسه گوته در اين راستا دوره هاي آموزشي بصورت حضوري يا غير حضوري و يا تركيبي از حضوري و غير حضوري عرضه مي دارد.

  3. آيا موارد استثنائي وجود دارد كه نيازي به دادن اين امتحان نداشته باشم؟

  در اين مورد كه آيا در رابطه با تعيين ميزان آشنائي با زبان آلماني و يا نحوه تشخيص آن استثنائي وجود دارد يا خير٬ مي توان به سفارت جمهوري فدرال آلمان مراجعه كرده و اطلاع لازم را كسب نمود.
  سفارت جمهوري فدرال آلمان

   4. كجا مي توانم اين امتحان را بدهم؟

   جهت شركت در امتحانات مي توان به موسسه گوته در آلمان يا در ساير كشورها مراجعه كرد.اگر در آلمان زندگي نمي كنيد و براي امتحان قصد مسافرت به آلمان را داشته باشيد٬ نياز به ويزاي ورود به خاك آلمان خواهيد داشت.

    5. تاریخ برگزاری امتحانات و دوره های آموزشی چه زماني است و شهریه آن چقدر است؟

    تاريخ برگزاري دوره هاي آموزشي و امتحانات و همچنين شهريه مربوطه در هر منطقه اي متفاوت است. متقاضي بايد در موسسه

    گوته محل انتخابي خود درباره هزينه و شرايط ثبت نام كسب اطلاع نمايد.


    6.آيا مي توان هزينه امتحان و دوره هاي آموزشي را به شماره حسابي در آلمان واريز نمود؟

    برخي از موسسات گوته جهت دريافت شهريه امتحانات حساب بانكي باز كرده اند. جهت اطلاع ازآن لطفا با موسسه گوته محل انتخابي خود تماس برقرار كنيد.
    موسسه آموزش زبان آلماني تهران

     7. آمادگی برای امتحانات چقدر بطول مي انجامد؟

     براي مدرك Start Deutsch 1 160 واحد درسي هر يك بمدت 45 دقيقه لازم است.تغيير اين مدت زمان بستگي به آشنائي متقاضي با زبان آلمانيو پيش شرطهای آموزشي دارد.

      8. آیا برای شرکت در امتحان باید در دوره های آموزش زبان آلمانی موسسه گوته شركت كنم؟

      خير. متقاضي در انتخاب چگونگي و محل آموزش زبان آلماني كاملا آزاد است.
      اينكه متقاضي در موسسه گوته يا در موسسه ديگر يا با معلم خصوصي يا از طريق خود آموز زبان آلماني را فراگيرد تاثيري بر امكان شركت در امتحانStart Deutsch 1 ندارد.

      موسسه گوته دوره هاي آموزشي هدفمند عرضه مي دارد تا متقاضي بتواند طي اين دوره ها آمادگي لازم را جهت موفقيت در امتحانات كسب نمايد. به این ترتیب می خواهیم قبولی در امتحان را برای شما تا حد ممکن آسان کنیم.

      9. در صورت در دسترس نبودن موسسه گوته چه كاري بایدانجام دهم؟

      متقاضي مي تواند در يك موسسه اموزش زبان آلماني محلي يا بوسيله معلم خصوصي يا از طريق خود آموز خود را براي امتحان Start Deutsch 1 آماده كند.

      10. نحوه امتحان

      امتحان Start Deutsch 1 از دو قسمت تشكيل مي شود: یک امتحان كتبي به مدت 65 دقيقه و یک امتحان شفاهي به مدت 15 دقيقه

      در امتحان كتبي مكالمات روزمره كوتاه٬ پيامهاي تلفني شخصي يا پخش اطلاعيه از طريق بلندگو در اماكن عمومي به سمع شما مي رسد كه به سوالات مربوط به آن پاسخ مي دهيد. خواندن متون و يادداشتهاي كوتاه٬ آگهي هاي كوتاه ٬ تابلوهاي راهنمائي٬ اطلاعيه ها٬پركردن فرمهاي ساده و نوشتن متني كوتاه درباره موقعيت روزمره از جمله سوالات امتحان كتبي هستند.

      امتحان شفاهي بصورت گروهي انجام مي گيرد به اين ترتيب كه افراد گروه پس از معرفي خود ٬سوالات و جوابهایي درباره موضوعات روزمره مطرح كرده و با هم مكالمه مي كنند.

      11.مواد آموزشی در جهت آمادگي امتحان ؟

      موسسه گوته تمرينهائي را بطور رايگان و از طريق اينترنت در اختيار متقاضيان قرار مي دهد. تمرينهاي لازم براي درك مطلب شنيداري را ميتوان بطور مستقيم از اينترنت دريافت نمود.

      علاوه بر اين ميتوان تمرينهاي مورد نياز جهت آمادگي براي شركت در امتحان را كه شامل نوار كاست يا سي دي هستند نزد موسسه گوته سفارش داد. اين تمرينها شامل سوالاتي هستند كه مشابه آنها در امتحان مطرح مي شود.

      نمونه سوالات امتحانات موسسۀ گوته

      درباره مواد آموزشي مورد نياز امتحان و همچنين امادگي براي شركت در امتحان ميتوان از موسسه گوته مشاوره تلفني دريافت داشت.

      12. آیا می توانم فقط در امتحان شفاهی شرکت کنم؟

      خير. امتحان از دو قسمت كتبي و شفاهي تشكيل شده كه بايد در هردوي آنها شركت كرده و قبول شد. بهمين دليل تسلط به زبان نوشتاري لاتين الزامي است. آشنائي به زبان مثلا عربي يا زبان ديگري غير از زبان نوشتاري لاتين كافي نيست.

       13. آیا می توانم بدون آشنائی و تسلط به زبان نوشتاری لاتین در امتحان شرکت کنم؟

       خير. تسلط به زبان نوشتاري لاتين الزامي است. آشنائي به زبان مثلا عربي يا زبان ديگري غير از زبان نوشتاري لاتين كافي نيست.

        14. آیا اين مطلب حقيقت دارد كه امتحان در برخی کشورها سخت تر از سایر کشورهاست؟

        خير. سوالات امتحاني بوسيله دفتر مركزي انستيتو گوته واقع در مونيخ طرح شده و امتحانات در تمامي كشورها تحت شرايط يكسان برگزار مي شوند. سوالات امتحاني قبل از بكارگيري در شرايطي مشابه شرايط امتحان مورد آزمايش قرار مي گيرند.

         15. آیا امکان بازبینی اوراق امتحانيم را بعد از انجام آن دارم؟

         بله. حق بازبيني اوراق امتحاني بعد از انجام امتحان براي كساني كه در امتحان شركت كرده اند محفوظ است. براي انجام اين امر بايد در محل برگزاري امتحان تقاضاي مربوطه مطرح گردد.

         حضور يكي از اعضاي كميسيون امتحان هنگام بازبيني اوراق امتحاني توسط متقاضي الزامي است.گرفتن كپي از اين اوراق يا برداشتن يادداشت مجاز نمي باشد.چنانچه بنا باشد شخص ديگري-مثلا همسر-اوراق امتحاني را بازبيني نمايد٬ موافقت كتبي شخص شركت كننده در امتحان الزامي است.

         16. چه مدت طول مي كشد تا روادیدم را ﭘس از انجام امتحان دريافت كنم ؟

         تصحيح اوراق امتحاني و صدور گواهي قبولي در سربع ترين زمان ممكن انجام مي گيرد. گواهي Start Deutsch 1 موسسه گوته و ساير مدارك لازم جهت دريافت رواديد بايد در اختيار سفارت آلمان قرار گيرد.

         درباره اينكه چه مدارك ديگري به غير از گواهيStart Deutsch 1 مورد نياز است و اينكه صدور رواديد چه مدت بطول مي انجامد٬ ميتوان از طريق سفارت آلمان كسب اطلاع نمود.
         + نوشته شده توسط mohammad faraji در سه شنبه 23 آذر1389 و ساعت 19:46 |

         جوکهای آلمانی         خواندن جوکها باید بدون شک به زبان اصلی باشد، و ترجمۀ آنها از زیبایی وطنزپردازی آن میکاهد.
         به این دلیل چند جوک ابتدایی را همراه با ترجمه و بقیه را به آلمانی برای شما قرار داده ایم.
         به علت علاقۀ شدید من به پرواز چند جوک ابتدایی به خلبانها مربوط میشود.

         Sagt der Pilot in der Maschine nach Estland zu den Fluggästen
         Ich habe eine gute und eine schlechte Nachricht. Die schlechte: Wir haben einen Entführer an Bord. Die gute: Er will nach Hawaii
         خلبان در کابین خطاب به مسافران راهی ایسلند:
         من براتون یه خبر بد دارم و یه خبر خوش!
         خبر بد اینه که ما الان اینجا یه هواپیما ربا داریم!
         خبر خوب اینه که این آقا میخواد بره هاوایی!

         Der Pilot über Lautsprecher: "Verehrte Passagiere. Sie kennen alle den Spruch Neapel sehen und sterben
         Schauen Sie bitte nun links hinunter - das ist Neapel. Und nun blicken Sie nach rechts: Da brennt ein Triebwerk

          

         خلبان در بلندگو:
         مسافران محترم، حتماً شنیدین که میگن اول نپال رو ببین ، بعد بمیر!
         نظرتون رو به سمت چپ هواپیما جلب میکنم- این نپاله!
         حالا نظرتونو به سمت راست هواپیما جلب میکنم-یکی از موتوهامون آتیش گرفته!

         Verirrter Flugschüler (während einem Überlandflug
         "Unknown airport with a Cessna 150 circling overhead. Identify yourself, please"
         کارآموز خلبانی گیج( در حین پرواز بالای فرودگاه)
         "ای فرودگاه نا مشخص که یه سسنا 150 بالای سرت داره میچرخه ، خودتو معرفی کن!

         Ein Tourist auf der Suche zum langersehnten Konzert der Wiener Philharmoniker: "?Entschuldigen Sie bitte! Wie komme ich zu den Philharmonikern
         !Antwort des Passanten: Üben, üben, üben

          

         Ein Gast betritt ein Restaurant, setzt sich an einen Tisch und moechte bestellen. Sofort kommt der Ober angelaufen, um die Bestellung aufzunehmen. Der Gast fragt: "Haben Sie Froschschenkel?". Antwortet der Ober: "Nein, ich laufe nun !einmal so

          

         Der 6-jaehrige Peter entdeckt auf dem Speicher einen Laufstall und laeuft aufgeregt zu seiner Mutter: Du, bald kriegen wir wieder ein Baby. Papa hat eine .Falle aufgestellt

          

         "Kennst Du den Unterschied zwischen dem Alphorn und einer Blockflöte?"
         "Nein"
         "Das Alphorn brennt länger"

         Der Deutschlehrer fragt Bini: "Was ist das für ein Fall, wenn du sagst: Das Lernen ?macht mir Freude"
         .Bini überlegt nicht lange: "Ein seltener, Herr Lehrer"

          

         ?Welcher Tag ist der arbeitsintensivste für einen Beamten
         .Der Montag, da muss er gleich zwei Kalenderblätter abreißen

          

         "Chef, darf ich heute zwei Stunden früher Schluss machen? Meine Frau will mit mir einkaufen gehen."
         "Kommt gar nicht in Frage"
         "Vielen Dank Chef, ich wusste, sie würden mich nicht im Stich lassen"

          

         Kommt ein Mann in die Apotheke und sagt: "Ich hätte gerne eine Packung Acetylsalicylsäure."
         ?Darauf der Apotheker: "Sie meinen Aspirin"
         !Der Mann: "Ja, genau, ich kann mir bloß dieses blöde Wort nie merken"

          

         Kommt die Putzfrau zum Chef der Bank: "Können Sie mir bitte mal den ?Tresorschlüssel geben"
         "?Hä? Was...wie...warum denn"
         Ach, es ist immer so lästig, zum Saubermachen den Tresor mit der Hutnadel aufmachen zu müssen

          

         ?Ein Zuhörer zum anderen: "Wie lang redet der Bundeskanzler jetzt schon"
         Antwort: "Eine halbe Stunde"
         ?Zuhörer: "Und worüber redet er"
         !Antwort: "Das sagt er nicht"

          

         Lehrer zum Schüler: ''Für diese Frechheit schreibst Du hundert Mal, 'Ich bin ein !fauler Kerl' und lässt es anschließend von Deinem Vater unterschreiben

         + نوشته شده توسط mohammad faraji در سه شنبه 23 آذر1389 و ساعت 19:43 |

         برلین

         برلین (  شهر دوست داشتنی من! ):

         sepidi-berlin

         برلین   پایتخت کشور آلمان و بزرگ‌ترین شهر هم از لحاظ جمعیت و هم از لحاظ مساحت در این کشور است و در کل اتحادیه اروپا مقام دوم را دارد. مساحت آن ۸۹۹ کیلومتر مربع است و این شهر ۳۸ کیلومتر از شمال به جنوب و ۴۵کیلومتر از شرق به غرب امتداد یافته‌است. میانگین ارتفاع آن از سطح دریا ۳۴متر ثبت شده بلندترین ارتفاع (۱۱۵متر) به دو تپه مصنوعی توفلسبرگ و ماگلبرگ مربوط می‌شود برلین همچنین یک شهر ایالتی است، یعنی یکی از ایالت‌های شانزده‌گانه آلمان نیز به شمار می‌آید. برلین، بزرگ‌ترین و از نظر تاریخی مهم‌ترین ایالت آلمان است. چاذبه‌های تاریخی و فرهنگی این شهر در حال حاضر، آن را به یکی از مهم‌ترین مراکز جلب گردشگر تبدیل کرده‌است. با این‌حال برلین، شهری «فقیر» با وام‌دار است. برلین به عنوان یکی از مراکز فرهنگی جهان در زمان‌های مختلف نقش مهمی بازی کرده‌است: در قرن ۱۸، به عنوان پایتخت پروس، قلب روشنگری بود. در «دههٔ طلایی سال‌های بیست»، در این شهر بزرگ جشن‌های بی‌شماری برپا شد. امروز نیز برلین، یکی از شهرهای مهم اروپاست که هنوز نگاه‌ها را به خود جلب می‌کند .

         شهری تاریخی

         بسیاری از رویدادهای تاریخی آلمان در این شهر رخ کرده‌اند: پس از دوران نازی‌ها و پایان یافتن جنگ دوم جهانی، این خطه بین چهار قدرت بزرگ جهان، آمریکا، فرانسه، بریتانیا و اتحاد جماهیر شوروی تقسیم شد. در سال ۱۹۶۱ سرانجام جدایی دو بخش از آلمان با ساختن دیوار در برلین قطعی شد. تا ۹ نوامبر سال ۱۹۸۹، تا زمان به‌وقوع پیوستن انقلاب صلح‌آمیز مردم آلمان شرقی‌، این دیوار هم‌چنان برقرار بود. یک سال پس از آن‌، دو آلمان رسماً متحد شدند

         اقتصاد

         از ۵/۱ میلیون شهروندی که در این شهر آماده به کار هستند؛ تقریبا ۵۰درصد در مراکز وابسته به صنایع مختلف مشغول به کارند.۱۵درصد از طریق داد و ستد روزگار می‌گذرانند؛ ۱۳درصد در صنعت و ۱۲درصد در ادارت دولتی فعالیت می‌کنند. مهندسی سیستم‌های الکتریکی بزرگترین بخش صنعتی در این شهر به شمار می‌آید که ۴/۳۱درصد از نیروهای کاری را به خود اختصاص داده‌است. از دیگر بخش‌های بزرگ صنعتی که دستی در اقتصاد این شهر دارند می‌توان صنایع مکانیک؛ خودروسازی؛ شیمی؛ مواد غذایی و پژوهش و فن آوری را نام برد .

         جغرافیا

         ۲۴درصد از مساحت شهر را جنگلها و دریاچه‌های زیبا پوشانده، دره رود اسپری که از شرق تا غرب امتداد دارد و به میزان ۱۹۷ کیلومتر در رودخانه‌ها و کانالهایی که قابل کشتیرانی، سهیم است.۴۷درصد از زمینهای این شهر دارای کاربری‌های متفاوت است، ۸درصد برای زیر سازه‌های ترافیکی در نظر گرفته شده و ۴۳درصد برای فضای سبز و چشم‌اندازهای طبیعی مطرح است که از این میزان ۱۷درصد آن به جنگل‌ها، ۱۲درصد به پارک‌ها، ۷درصد به اراضی کشاورزی و ۷درصد به دریاچه‌ها اختصاص دارد.۲۰٪درصد فضای باز نیز بعنوان زمین‌های جان پناه جهت بلایای طبیعی در اطراف شهر قرار دارد .

         برلین در تغییر

         در حال حاضر برلین، پایتخت آلمان، مرکز دولت و مجلس فدرال این کشور است، هر چند که هنوز برخی از وزارت‌خانه‌ها، شعبه‌هایی نیز در شهر بن، پایتخت پیشین آلمان دارند. بخشی از شهر که بناهای دولتی در آن واقع‌اند، مثل «رایشستاگ » (Reichstag) که مجلس فدرال آلمان در آن قرار دارد، دروازهٔ «براندنبورگ » (Brandenburger Tor) ، یا میدان‌هایی چون «بازار ژاندارمری » (Gendarmenmarkt) ، از جمله دیدنی‌های شهر برلین است که تاریخ معاصر آلمان در آن‌ها نوشته می‌شود. در میدان پتسدام (Potsdamer Platz) که در زمان جنگ سرد به آن «نوار مرگ» می‌گفتند، چندی است که ساختمان‌های بسیار مدرن و بلند و دیدنی بنا شده‌اند. میدان الکساندر (Alexanderplatz) ، که در دورهٔ حکومت «آلمان دموکراتیک» میدان مرکز مرکزی برلین شرقی بود، در سال‌های گذشته تغییرات اساسی کرده‌است. هم‌چنین در برخی از محله‌های برلین، به ویژه در بخش شرقی آن، رد پای تاریخ را می‌توان یافت .

         فقیر، ولی شهوت‌انگیز

         رایشستاگ، محل پارلمان مرکزی آلمان فدرال .
         برلین، شهر انسان‌های خلاق نیز هست: دفترهای تولید فیلم و برنامه‌های تلویزیونی، تبلیغات، موزیک و رشته‌های دیگر هنری در محله‌های مختلف برلین، پخش‌اند. مشکل آن‌ها تنها یک چیز است: پولی ندارند. شهردار برلین، کلاوس وورایت (Klaus Wowereit)
         ، یک‌ بار شهرش را «فقیر، ولی شهوت‌انگیز» خواند . چون این تنها درصد بیکاران نیست که خیلی بالاست؛ ۱۴ درصد. بلکه خود شهر هم بدهی‌های زیادی دارد. این چیزها ولی باعث نمی‌شود که برلینی‌ها جشن نگیرند: در حال حاضر برلین به یکی از مکان‌های برپایی پارتی با کلوپ‌های بسیار شیک تبدیل شده‌است .
         این شهر بزرگ، مرکز سیاسی و فرهنگی آلمان است و بخاطر تقسیم آن به دو بخش برلین غربی و برلین شرقی در سال‌های بین ۱۹۴۹ تا ۱۹۸۹ دارای یکی از متنوع‌ترین محیط‌های شهری اروپا است .
         شهردار کلاوس وورایت (Klaus Wowereit) است .

         + نوشته شده توسط mohammad faraji در سه شنبه 23 آذر1389 و ساعت 19:38 |

         اطلاعاتی دربارۀ آلمان         deutschland k

         جمهوری فدرال آلمان یکی از صنعتی‌ترین کشورهای پیشرو جهان است. این کشور که در قاره اروپا واقع شده از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوییس و از غرب با فرانسه، بلژیک، لوکزامبورگ و هلند هم‌مرز است .
         آلمان دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی بوده و دارای ۱۶ ایالت است. این ایالت‌ها می‌توانند در برخی مسائل مستقل عمل کنند. آلمان هنگام جنگ فرانسه و پروس در سال ۱۸۷۱ به عنوان یک ملت-دولت متحد شد. آلمان هم اکنون یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان است و موتور اقتصادی حوزهٔ پولی یورو محسوب می‌شود .
         جمهوری فدرال آلمان یکی از اعضای سازمان ملل متحد، ناتو، کشورهای گروه هشت و گروه پنج بوده و از بنیانگذاران اتحادیه اروپا است. این کشور پرجمعیت‌ترین و ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا نیز هست .

         نقشۀ آلمان را دانلود کنید(راست-کلیک و انتخاب گزینۀ Save target as)

         تاریخ

           1. دوران مهاجرت و فرانک‌ها/۳۰۰ تا ۴۸۳

           2. کارولنژی‌ها و فرانک شرقی از سال ۷۵۱ .

           3. تشکیل امپراتوری مقدس روم در آلمان (رایش اول، با تاجگذاری شارلمانی تا سال ۱۸۰۶ .).

           4. وقوع جنگ سی‌ساله ( ۱۶۱۸-۱۶۴۸ ).

           5. پادشاهی پروس ( ۱۷۰۱-۱۹۱۸ ).

           6. اتحاد آلمان و تشکیل رایش دوم در دوران ویلهلم یکم و صدراعظمی بیسمارک ۱۸۸۸ تا ۱۹۱۸ .

           7. شکست رایش دوم در جنگ جهانی اول و تشکیل جمهوری وایمار در فاصلهٔ سال‌های ۱۹۱۸ تا ۱۹۳۳ .

           8. تشکیل رایش سوم توسط آدولف هیتلر در سال‌های ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ .

           9. شکست رایش سوم در جنگ جهانی دوم و اشغال آلمان توسط متفقین و شکل‌گیری آلمان فدرال در سال ۱۹۴۹

           10. شکل‌گیری جمهوری دموکراتیک آلمان در سال ۱۹۴۹ .

           11. اتحاد دو آلمان در سال ۱۹۹۰ به دنبال سقوط دیوار برلین و تشکیل مجدد آلمان متحد

           1

           دیوار برلین

            

            نخستین ساکنان

           سکونت دایم انسان در سرزمینی که آلمان خوانده می‌شود تاریخی دست کم دو میلیون ساله دارد. نئاندرتال‌ها نخستین ساکنان آلمان هستند.از یافته‌های دیرین‌شناختی درباره نئاندرتال یعنی دره نئاندر در نزدیکی‌های دوسلدورف برمی‌گردد .

           رمی‌ها در سرزمین آلمان

           از گروههای انسانی ساکن در سرزمین آلمان نخست به صورت مکتوب در نوشته‌های یونانی و رُمی نام برده شده است. رُمی‌ها به مدت پنج قرن تا نیمه قرن پنجم میلادی بر آلمان تسلط داشته‌اند. شهرهایی چون کلن، تریر، ماینتس و آوگسبورگ در آغاز مقر نظامی رُمی‌ها بوده اند .

           دویچ‌لند

           سرزمین آلمان در سده‌های میانه شاهد هجوم و جابجایی اقوام است . سرنوشت‌ساز برای آن تسلط فرانکها بر اروپای میانه و غربی بوده است. کارل کبیر یا شارلمانی چهرهٔ مشهور آنان است که در سال ۸۰۰ امر کرد که پاپ در رم تاج قیصری بر سر وی نهد. وحدت امپراطوری او به دلیل ستیز در میان خاندانش دیری نپایید. آنچه بعدا آلمان نام گرفت در فرانک شرقی تولد یافت که یکی از سه قسمت امپراطوری تقسیم شدهٔ کارل کبیر به سال ۸۴۳ بود.ین بخش در میان اعقاب کارل کبیر نصیب لودویگ شد که لودویگ شاهِ آلمانی (König Ludwig Germanicus) خوانده می‌شود. در این بخش به تدریج گرد زبانی که با آن سخن می‌گفتند و "دویچ" خوانده می‌شد، احساسی از همبستگی پدید آمد . سرزمین مردم دویچ‌زبان دویچلند، نام گرفت. برخی همسایگان غربی‌ دویچ‌لند را با یک طایفهٔ دویچ‌زبانی که با آن برخورد داشتند، می‌شناختند. این طایفه آلِمان‌ها (Alemannen) بودند که در قرون وسطا در منطقه‌ای که شوابن خوانده می‌شود، سکونت داشتند. چنین شد که فرانسویان دویچ‌لند را آلمان و زبانشان را آلمانی خواندند. ایرانیان نیز که با اروپا عمدتا از طریق فرانسه آشنا شدند، به پیروی از آنان دویچ‌لند را آلمان ‌نامیدند .

           رایش مقدس رمی

           سرزمین آلمان ابتدا زیر سیطرهٔ "رایش مقدس رمی" بود. در قرن پانزدهم قید "ملت آلمان" نیز به این عنوان اضافه شد. فرمانروایان این رایش (دولت فخیمه / امپراتوری)، که قیصر (به آلمانی : Kaiser) نامیده می‌شدند، بارها ‌کوشیدند بر اقتدار و نفوذ کلام خود بیفزایند. رایش اما هیچگاه یکپارچه نشد و امیران محلی قدرت خودمختار ماندند. پس از جنبش اصلاح دینی، که در کلیسای یکپارچهٔ مسیحیت رمی شکاف ایجاد کرد، و جنگهایی که پی‌آمد آن بودند، قدرت قیصر باز صوری‌تر شد .

           رایش مقدس رمی

           در قرنهای ۱۷ و ۱۸ در آلمان نیز به شیوهٔ فرانسه حکومتگری به قدرت مطلقه (Absolutismus) تمایل داشت. این گرایش اما نه در قدرت مرکزی، بلکه در سطح ولایات و امیرنشین‌های شهری کارساز شد. دستاورد این جریان بوروکراسی متمرکز دولتی در ولایات و شهرها بود. جنبش اصلاح دینی‌ای که لوتر پرچمدارش بود نواحی‌ای از آلمان را، عمدتا در بخش شرقی، به کلیسای جدید که پروتستان نام گرفت، گرواند

           روحیهٔ پروتستانی

           پروتستانتیسم با خود روحیاتی به همراه آورد که بر فرهنگ آلمانی سخت تأثیر گذاشت سخت‌کوشی و ساده‌گرایی و انضباط و روحیهٔ تبعیت از مقررات دولتی و نیز باز بودن برای انسان‌گرایی عصر جدید و روشنگری و انتقاد از نظمهای کهن عقیدتی و اجتماعی. تأثیرات متناقض بودند. در جایی تعصب ایجاد کردند، در جایی و به اعتباری آزادمنشی

           کنگرهٔ وین

           "دولت فخیمهٔ رمی ملت آلمان" با حملهٔ ناپلئون فروپاشید. حملهٔ ناپلئون فقط یک حملهٔ نظامی نبود. ایده‌های انقلاب کبیر فرانسه نیز در اروپای مرکزی گسترش یافتند. نظم کهن از هم گسست.کنگرهٔ وین (۱۸ سپتامبر ۱۸۱۴ تا ۹ ژوین ۱۸۱۵)، که بر آن بود اروپای پس از غلبه بر ناپلئون را بنیاد گذارد، در جهت احیای نظم کهن کوشید. از ۳۸ دولت ریز و درشت آلمانی اتحادیه‌ای به سرپرستی اتریش تشکیل شد. در این اتحادیه، که مجلس آن به نام بوندس‌تاگ Bundestag مجمع اتحادیه در فرانکفورت تشکیل می‌شد و در آن امیران روابط خود را تنظیم می‌کردند، استانهای شرقی پروس و نیز شلسویگ که در اتحاد با دانمارک قرار داشت، شرکت نداشتند .

           برآمد پروس

           بلافاصله پس از انقلاب رقابت و ستیز در میان حکومتهای آلمانی بویژه میان اتریش و پروس بالا گرفت. پروس از جنگ آلمانی ۱۸۶۶ پیروز بیرون آمد . اتحادیهٔ آلمان فروپاشید و پروس بر شمال آلمان نیز سلطه یافت. از تعداد حکومتهای خودمختار آلمانی کاسته شد پروس چنان قدرت یافت که پس از جنگ با فرانسه در سالهای ۱۸۷۰/۷۱ که آن را به نفع خود تمام کرد، توانست با سیاستگزاری صدراعظم بیسمارک اتریش را کنار گذاشته، دیگر حکومتهای خودمختار آلمانی را از میان برداشته و آلمان قیصری را با رهبری پروس بنیاد گذارد .

           آلمان قیصری

           آلمان قیصری به لحاظ نظامی و اقتصادی نیرومند بود. چون در ردیف قدرتهای بزرگ جهانی بود مایل بود در تقسیم استعماری جهان سهم بزرگی را نصیب خود کند. ایدئولوژی آن ناسیونالیسمی بود که برخلاف بینش رایج در انقلاب ۱۸۴۸/۴۹ هیچ همخوانی‌ای با دموکراتیسم نداشت و به نظامی‌گری متمایل بود . گسست میان ناسیونالیسم و آزادیخواهی و در عوض پیوند میان آن با نظامی‌گری عواقب وخیمی به بار آورد. یک مشخصهٔ حکومت دورهٔ حکومت قیصری، که با بیسمارک شروع شد، انجام اصلاحات دولتی در امور اجتماعی بود تا جنبشهای اجتماعی نتوانند پا گیرند. فقط با سانسور و زندان به جنگ سوسیال‌دموکراتها نمی‌رفتند: بیمه‌های اجتماعی مشهور آلمانی حربهٔ مهمی برای کاستن از نفوذ چپ بودند

            


           جغرافیا

           جمهوری فدرال آلمان کشوری است در قاره اروپا . مساحت آن ۳۴۹٬۲۲۳ کیلومتر مربع است. فاصلهٔ دورترین نقطه از شمال به جنوب آن در خط هوایی ۸۷۶ کیلومتر و غرب به شرق آن ۶۴۰ کیلومتر است. جمعیت آلمان حدود ۸۲٫۴ میلیون نفر است. روز ملی آن سوم اکتبر است. سال ۱۹۹۰ روز اتحاد آلمان است.

           طبیعت

           طبیعت آلمان بسیار متنوع است. رشته کوه‌های بلند و گاه کم‌ارتفاع با جلگه‌های مرتفع، تپه‌ها، کوه‌پایه‌ها و دریاچه‌ها و دشت‌های باز در کنار هم قرار گرفته‌اند. آلمان از شمال تا جنوب به پنج ناحیهٔ بزرگ طبیعی تقسیم می‌شود .
           2

            

           رشته کوه‌های آلپ در جنوب ايالت بايرن
           سرزمین‌های پست در شمال با دریاچه و تپه‌ماهورها، با مراتع و باتلاق‌ها و هم‌چنین کشت‌زارهای حاصل‌خیز تا آستانهٔ ارتفاعات مرکزی دامن می‌گسترد . از جمله خلیج‌های این منطقه می‌توان از خلیج نیدرراین، خلیج وست فالی و زاکسن – تورینگی نام برد. نزدیک به سواحل دریای شمال تعداد زیادی جزیره وجود دارد مانند بورکوم، نوردرنی، سیلت و هلگولاند. در دریای بالتیک جزایر روگن، هیدنزه و خمارن قرار دارند. بخشی از سواحل دریای بالتیک شنی و مسطح و بخشی دیگر صخره‌ای و مرتفع است. میان دریای شمال و بالتیک زمین‌هایی با تپه‌های کم ارتفاع وجود دارند که «سوییس هولشتاین» نامیده می‌شوند .
           رشته‌کوه‌های میانه، شمال آلمان را از جنوب آن جدا می‌کند. درهٔ راین وسطی و مناطق پرنشیب هسن راه‌های طبیعی هستند که شمال و جنوب را به هم وصل می‌کنند. از جمله کوه‌های بخش مرکزی عبارت‌اند از هونزروک، ایفل، تانوس و وستروالد . در قلب آلمان کوه‌های هارتس قرار دارند. در شرق می‌توان از جمله از جنگل‌های بایرن، کوه‌های فیشتل و کوه‌های ارتس نام برد .
           در حاشیه مناطق پست راین علیا، جنگل سیاه، اشپسارت و شوبیش آلب قرار دارند. مهم‌ترین محور ارتباطی در مسیر شمال – جنوب راه خود را در دل دره‌ای تنگ از میان کوه‌های راین شیفر می‌گشاید .
           دامنهٔ کوه‌های آلپ در جنوب آلمان از تپه و ماهورها و ساحل دریاچه‌های بزرگ در جنوب و هم‌چنین جلگه‌های وسیع شنی و تپه‌های بایرن سفلی و منطقهٔ کم عمق رود دانوب سر بر می‌کشد. شاخص طبیعت این منطقه باتلاق‌ها، تپه‌های گنبدمانند و دریاچه‌هایی هم‌چون خیم و اشتارن برگ و دهکده‌هایی کوچک است .
           سهم آلمان از رشته کوه‌های آلپ بین دریاچه بودن و برشتس­گاردن قرار دارد و بخش کوچکی از این رشته کوه به شمار می‌رود که محدود است به آلپ‌های آلگو، بایرن و برشتس­گاردن. در منطقهٔ کوهستانی آلپ دریاچه‌هایی دل‌فریب هم‌چون کونیگ در برشتس­گاردن و مناطق توریستی پرطرف‌داری مانند گارمیش­پاتن – کیرشن و میتن­والد جلب‌نظر می‌کنند.

           آب و هوا

           آلمان در منطقهٔ بادهای معتدل و خنک غربی میان اقیانوس اطلس و آب و هوای قاره‌ای در شرق قرار گرفته‌است. دامنه تغییر دما در آن اندک است . ریزش باران در تمام فصول ادامه دارد. میانگین درجه حرارت در زمستان بین ۵/۱ درجه سانتی‌گراد در مناطق پست و منهای شش درجه در مناطق کوهستانی در نوسان است. میانگین دما در ماه ژوئیه بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد در مناطق پست و ۲۰ درجه سانتی‌گراد در دره‌های محفوظ جنوب است. دشت‌های پست اطراف راین با آب و هوایی ملایم، بایرن علیا با گاه‌گداری بادهای خشک و گرم از سمت جنوب، کوه‌های آلپ و منطقهٔ هارتس با بادهای تند، تابستان‌هایی خنک و زمستان‌هایی پر برف از این قاعده پیروی نمی‌کنند. این مناطق دارای آب و هوایی ویژه هستند.

           نظام سیاسی

           سازماندهی دولتی بر پایهٔ قانون اساسی است. در رأس دولت صدراعظم قرار دارد که نقش وی نمادین است. رئیس حکومت رئیس جمهور است. وی تعیین‌کنندهٔ سیاست حکومتی است.
           اعلامیه جهانی حقوق بشر رکن جدایی‌ناپذیر قانون اساسی آلمان است. ماده ۲۰ قانون اساسی نظام سیاسی، آلمان را با مشخصه‌های دموکراتیک بودن، اجتماعی بودن، مبتنی بر قانون بودن و فدرال بودن معرفی می‌کند.

           ایالت‌های آلمان

           3

           ایالت‌های آلمان
           آلمان ۱۶ ایالت دارد به قرار زیر :

           1. اشلسویگ-هولشتاین (Schleswig-Holstein)
           2. بادن-وورتمبرگ (Baden-Württemberg)
           3. بایرن (Bayern)
           4. برلین (Berlin)
           5. براندنبورگ (Brandenburg)
           6. برمن (Bremen)
           7. هامبورگ (Hamburg)
           8. هسن (Hessen)
           9. مکلنبورگ-فورپومرن (Mecklenburg-Vorpommern)
           10. نیدرزاکسن (Niedersachsen) (زاکسن سفلی )
           11. نوردراین-وستفالن (Nordrhein-Westfalen)
           12. راینلاند-فالتز (Rheinland-Pfalz)
           13. زارلاند (Saarland)
           14. زاکسن (Sachsen)
           15. زاکسن-آنهالت (Sachsen-Anhalt)
           16. تورینگن (Thüringen)

           صدر اعظم و وزیران

           بوندس‌تاگ صدراعظم را برمی‌گزیند. وی را پیش از انتخابات مجلس فقط می‌توان با "رأی عدم اعتماد سازنده" برانداخت. منظور از سازنده این است که مجلس باید جانشینی برای او داشته باشد و تا زمانی که مشخص نباشد چه کسی به جای او می‌نشیند، نمی‌توان او را برکنار کرد. حکومت یا به اصطلاحی دیگر کابینه تشکیل شده است از صدر اعظم و وزیران. صدراعظم لزوماً عضو مجلس است، وزیران معمولاً از دل مجلس درمی‌آیند، اما حتماً لازم نیست چنین باشد. صدراعظم در عمل قدرتمندترین مقام سیاسی است اما مقام تشریفاتی آن پس از رئیس جمهور و رئیس بوندس‌تاگ قرار دارد .

           رئیس جمهور

           رئیس جمهور توسط همایش اتحادیه (Bundesversammlung) ، که آن را به فارسی اجلاس فدرال نیز گفته‌اند، انتخاب می‌شود. همایش اتحادیه تشکیل شده است از کل نمایندگان بوندستاگ بعلاوهٔ به تعداد همینان، نمایندگان برگزیدگان مجلس‌های ایالتی. این برگزیدگان لزوماً عضو مجلس ایالتی یا سیاست‌مدار رسمی نیستند، ممکن است مثلاً از چهره‌های فرهنگی و هنری باشند .

           قوهٔ قضاییه

           دادرسی به قصد رعایت حق نیرویی می‌طلبد که در قوهٔ قضاییه جمع است . بیان حق بر عهدهٔ قاضی است و امر قاضیان را قوهٔ قضاییه سامان می‌دهد . قضاوت یا تخصصی است یا عمومی در حد قانون اساسی. شاخه‌های تخصصی قضاوت در دادگاه کار، دادگاه امور اداری، دادگاه امور اجتماعی و دادگاه امور مالی تجسم می‌یابند. قضاوت در عمومی‌ترین سطحش از نظر بررسی همخوانی تصمیمی، رأیی یا قانونی با قانون اساسی اتحادیه، بر عهدهٔ دادگاه فدرال قانون اساسی است که مرکز آن در کارلسروهه است. در کارلسروهه قاضیان تک تک قوانین مجلس را بررسی نمی‌کنند. آن قانونی بررسی می‌شود که شکایت شود که با قانون اساسی تضاد دارد. شکایت پس از طی سلسله مراتبی به دادگاه کارلسروهه می‌رسد. از آنجایی که دادگاه قانون اساسی فقط از طریق شکایت فعال می‌شود، به اصطلاح گفته می‌شود که از خود ابتکار ندارد،یعنی حق ندارد خود رأساّ تصمیم بگیرد امری را برای بررسی از نظر سازگاری با قانون اساسی در دستور کار خود قرار دهد. دادگاه فدرال قانون اساسی دارای دو مجلس سناست. مجلس اول به قانونهای پایه و مجلس دوم به قانونهای مربوط به امور دولتی می‌پردازد. هر سنا هشت عضو دارد. نیمی از قاضیان دادگاه قانون اساسی از سوی یک کمیتهٔ ویژهٔ بوندستاگ و نیمی دیگر از سوی بوندس‌رات انتخاب می‌شوند. مدت قضاوت آنان در این دادگاه عالی ۱۲ سال است .

           تشکلهای سیاسی

           امر سیاسی در آلمان در سطوح کشوری و ایالتی و تا حدی کمتر در سطح امور شهری از طریق حزبها و با جانبداری حزبی پیش برده می‌شود. ادعای پیشبرد سیاست غیرحزبی یا فراحزبی در آلمان بی‌معنا و حتا فریبکارانه جلوه می‌کند . علاوه بر احزاب، مردم می‌توانند خواسته‌های سیاسی خود را از طریق انواع و اقسام تشکلهای پایدار یا موقتی پیش برند. مردم آلمان اهل تشکل هستند. به ندرت خواسته‌ای وجود دارد که برای پیشبرد آن تشکلی پدید نیاید

           احزاب

           4

           رایشستاگ، محل پارلمان مرکزی آلمان فدرال .
           امور و مسائل سیاسی در آلمان در سطوح کشوری و ایالتی و تا حدی کمتر در سطح امور شهری از طریق حزبها و با جانبداری حزبی پیش برده می‌شود. ادعای پیشبرد سیاست غیرحزبی یا فراحزبی در آلمان بی‌معنا و حتی فریبکارانه جلوه می‌کند.
           احزاب نیرومند آلمان عبارت اند از حزب دموکرات مسیحی (CDU) و حزب سوسیال‌مسیحی (CSU)
           ، حزب سوسیال‌ دموکرات (SPD) ، حزب لیبرال (دموکراتهای آزاد FDP) ، حزب اتحاد ۹۰/سبزها (Bündnis 90/Die Grünen) و حزب چپ (Die Linke). تعداد کثیری هم حزب‌های کوچک وجود دارند که به ندرت می‌توانند به مجلس راه یابند، زیرا برای ورود به مجلس در هردو سطح ایالتی و کشوری باید ۵ درصد آرا را به دست آورد.


           5
           حزب سوسیال‌ دموکرات

           6
           حزب دموکرات مسیحی

           سیاست خارجی

           آلمان در سیاست خارجی بازیگر تنها نیست. سیاست آن تقویت بلوکی است که "غرب" خوانده می‌شود. آلمان در این بلوک سیاست خود را پیش می‌برد. یک وجه اصلی سیاست خارجی آلمان فعالیت آن در صحنهٔ اروپا و جهان در چارچوب اتحادیهٔ اروپاست. آلمان نزدیکی ویژه‌ای با فرانسه دارد. همکاری و همراهی با ایالت متحدهٔ آمریکا رکن دیگری از سیاست خارجی آلمان فدرال است. آلمان با اسرايیل روابط دوستانهٔ ویژه‌ای دارد و تقویت مناسبات با کشورهای عربی را نیز همواره جزو اولویتهای سیاسی خود قرار داده است. در سرتاسر جهان مبنای اعلام‌شدهٔ سیاست خارجی آلمان تحکیم صلح، گسترش روابط مودت‌آمیز و کمک به رشد اقتصادی خاصه در "جهان سوم" است. در سالهای اخیر حقوق بشر به یک مفهوم راهنمای عمدهٔ در سیاست خارجی آلمان بدل شده است .

           آلمان و ایران

           در سایت سفارت آلمان در تهران روابط آلمان و ایران چنین توصیف شده است : «ایران و آلمان به تاریخی طولانی در روابط سیاسی خود می نگرند که تا به اوایل قرن هفدهم می‌رسد. در سال 1885 اولین نمایندگان سیاسی بین ایران و در آن زمان امپراتوری آلمان اعزام شدند. روابط دیپلماتیک بین ایران و جمهوری فدرال آلمان از سال 1952 وجود دارد. این روابط در سال های گذشته خالی از تشنج نبوده. به عنوان مثال اعلام رأی دادگاه معروف به میکونوس در آوریل 1997 بحرانی طولانی را به دانبال داشت. با سفر موفقیت آمیز ریاست جمهوری اسلامی ایران، آقای خاتمی به آلمان در ژوئن 2000 زیربنایی استوار برای روابط دو کشور گذاشته شد.اخیراً در کنار روابط بازرگانی و فرهنگی، مسئله حقوق بشر و به ویژه نگرانی جامعه بین المللی در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران درکانون روابط قرار گرفته است

           اقتصاد

           نوشتار اصلی : اقتصاد آلمان
           آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا را داراست و پس از آمریکا و ژاپن سومین قدرت صنعتی جهان است.از نظر درآمدسرانه رتبه پنجم می‌باشد.رشداقتصادی آلمان در سال ۲۰۰۷ برابر ۲.۴ بوده است.آلمان با صادرات ۱.۳۳ میلیاردی جزو بزرگترین صادرکنندگان جهان است.سهم هر یک از بخشهای خدمات صنعت و کشاورزی به ترتیب برابر ۷۰٪.۲۹.۱٪.۰.۹٪ است. بهبود اقتصادی این کشور پس از جنگ جهانی دوم «معجزه اقتصادی آلمان » خوانده شده‌ است.بیشتر تولیدات آلمان تولیدات مهندسی بویژه صنایع الکتریکی، مکانیکی، خودروسازی، مواد شیمیایی، منسوجات، هوافضا، غذایی و وسایل نقلیه‌است . صنایع سنگین و مهندسی در منطقه روهر، شیمیایی در شهرهای کنار رود راین و وسایل نقلیه موتوری در مراکز بزرگ ایالتی مانند اشتوتگارت تمرکز دارد.آلمان همچنین در ساخت و بکارگیری توربینهای بادی واستفاده از انرژی خورشیدی در جهان پیشرو می‌باشد .


           7

           فرانکفورت یک مرکز مالی مهم و مقر بانک مرکزی اروپاست .
           از بین ۵۰۰ شرکت بزرگ دنیا«از لحاظ سرمایه»۳۷تای آنها در آلمان می‌باشد.ده شرکت برتر بترتیب :دایملر .فولکس واگن .آلیانتس «سودده ترین ».زیمنس .دویچه بانک «دوم در سودده ».اآن .دویچه پست .دویچه تله کام .مترو وbasf است.در این میان بیشترین تعداد کارمند برای دویچه پست و بوش است.از برندهای معروف آلمان می‌توان به مرسدس بنز .ب ام و .آدیداس .پورشه .فولکس واگن و نیوآ اشاره کرد .
           از آغاز دهه ۱۹۸۰، رشد کلانی در صنایع تکنولوژی پیشرفته روی داده‌است. آلمان بجز ذغال سنگ معادن نسبتاً کوچک سنگ آهن، بوکسیت، سنگ مس، نیکل، قلع، نقره ، پتاس و نمک ، ذخایر طبیعی نسبتاً کمی دارد و شدیداً به واردات مواد اولیه متکی است .
           عرضه نیروی کار با کمبود روبرو بوده‌ است و تعداد زیادی «کارگر مهمان» (گاست اربایتر) بویژه از ترکیه و یوگسلاوی سابق به کار گرفته شده‌اند. از ۱۹۹۰ کمبود نیروی کار در غرب کشور با مهاجرت از شرق، جمهوری دموکراتیک آلمان سابق، نیز مواجه شده‌است. تعداد افراد شاغل در صنایع خدماتی نزدیک به دو برابر کارکنان صنعت تولیدی است . بانکداری و امور مالی از منابع مهم درآمد ارز خارجی است، و شهرفرانکفورت یکی از مراکز اصلی امور مالی و تجاری در جهان است . اتحاد دو آلمان در اکتبر ۱۹۹۰ چالش بزرگی را در پیش روی اقتصاد این کشور قرار داد. در گذشته جمهوری دموکراتیک آلمان دارای موفقترین اقتصاد در بین کشورهای عضو شورای همکاری متقابل کومکون بود، ولی بر حسب میزان و کیفیت تولید محصولات، و سطح زندگی مردم کمتر از آلمان غربی سابق توسعه یافته بود .

           انرژی

           آلمان بزرگترین تولید کنندهٔ انرژی بادی در جهان است. در سال 2002 ميلادي آلمان پنجمين مصرف‌كننده انرژي در جهان بود و دو سوم انرژي اوليه در اين كشور وارد مي‌شد. در همين سال آلمان بزرگترين مصرف‌كننده الكتريسيته در ميان كشورهاي اروپايي بود .
           در همين سال دولتمردان آلمان تامين نيمي از انرژي‌هاي مصرفي كشور از انرژي‌هاي تجديدپذير را در دستور كار خود قرار دادند

           ارتباطات در آلمان

           اين كشور از نظر ارتباطي جزو كشورهاي پيشرفته است. 54 ميليون خط تلفن ثابت در اين كشور وجود دارد و بيش از 84 ميليون خط تلفن همراه .
           373 شبكه تلويزيوني در اين كشور برنامه پخش مي‌كنند و 38ميليون و 600 هزار كاربر اينترنت دارد .
           16 ميليون و 494 هزار ميزبان اينترنتي در اين كشور وجود دارد و دامنه اينترنتي آن de. است .

           مردم

           در آلمان حدود ۸۲٫۴ میلیون نفر زندگی می‌کنند. از این تعداد حدود ۹٫۲ میلیون نفر خاستگاه غیرآلمانی دارند که ۸٫۳ درصد از مجموع جمعیت آلمان را تشکیل می‌دهند. از نتایج این ترکیب جمعیت تنوعی است که مهاجرین ساکن آلمان، اقلیت‌های قومی و هم‌چنین مناطق و ایالت‌های دارای سنت‌ها و لهجه‌های متفاوت همه در آن سهم دارند .

           ویژگی‌های جمعیتی

           پراکندگی جمعیت در آلمان بسیار ناهم‌گون است. حدود یک سوم جمعیت، یعنی ۲۵ میلیون نفر در ۸۲ شهر بزرگ زندگی می‌کنند و ۵۰٫۵ میلیون نفر در بخش‌ها و شهرهایی که بین ۲٬۰۰۰ تا ۱۰۰٬۰۰۰ نفر جمعیت دارند. حدود ۶٫۴ میلیون نفر ساکن آبادی‌هایی با حداکثر ۲٫۰۰۰ نفر سکنه هستند. جمعیت برلین که از زمان اتحاد مجدد کشور به سرعت افزایش یافته در حال حاضر بیش از ۴/۳ میلیون نفر است. در منطقهٔ صنعتی راین و روهر، جایی که شهرها بدون مرزهای مشخصی به هم پیوسته‌اند، بیش از ۱۱ میلیون نفر ساکنند که معادل ۱۱۰۰ نفر در هر کیلومتر مربع است. این مناطق پرجمعیت در برابر مناطقی با تراکم جمعیت بسیار کم مانند بخش‌های بزرگی از مارک- براندنبورگ و مکلن بورگ – فورپومرن قرار دارند .
           آلمان در مجموع با میانگین تراکم جمعیت ۲۳۰ نفر در هر کیلومتر مربع از جمله پرتراکم‌ترین کشورهای اروپاست که از ایالات قدیمی در غرب تا مناطقی که قبلاً جمهوری دموکراتیک آلمان نامیده می‌شدند تفاوت فاحشی را به نمایش می‌گذارد. در این ایالات جدید و شرق برلین تراکم جمعیت ۱۴۰ نفر در هر کیلومتر مربع است و در ایالات قدیمی این رقم به ۲۶۷ نفر می‌رسد. آلمان با ۹ تولد به ازای هر هزار نفر جمعیت در سال از جمله کشورهایی است که از پایین‌ترین میزان زادوولد در جهان برخوردارند. کودکان بسیاری در میان‌سالی مادران پا به عرصه وجود می‌گذارند. زنان اغلب اولین فرزند خود را در آغاز دهه چهارم زندگی به دنیا می‌آورند و به ازای هر زن در حال حاضر به‌طور متوسط ۴/۱ کودک وجود دارد. با این وجود جمعیت آلمان در سال‌های اخیر ثابت مانده و کمبود زاد و ولد با ورود حدود ۳ میلیون مهاجر جبران شده‌است . میزان پایین زاد و ولد و افزایش میزان امید به زندگی (برای هر پسر تازه متولد ۴/۷۴ سال و هر دختر تازه متولد ۶/۸۰ سال) تأثیر مستقیم بر هرم سنی جمعیت دارد. سهم افراد بالای ۶۰ سال احتمالاً از ۲۳ درصد درحال حاضر به ۳۰ درصد در سال ۲۰۳۰ افزایش خواهد یافت و نسبت آن بخش از جمعیت که به‌طور فعال به کار اشتغال دارد و بازنشستگان به تدریج به سود بخش اخیر تغییر می‌یابد .
           خانواده هنوز به عنوان بهترین شکل زندگی مشترک ترجیح داده می‌شود . اکثریت بزرگی ازجمعیت در یک خانوار زندگی می‌کنند. تقریباً نیمی از جمعیت در یک خانواده سنتی شامل والدین و فرزندان زندگی می‌کنند. با این وجود گرایش به سمت خانواده کوچک و افزایش تعداد خانوار قابل مشاهده‌است. در شهرهای بزرگ از هر چهار نفر و در شهرهای کوچک و روستاها از هر هفت نفر، یک نفر تنها زندگی می‌کند. حدود ۴/۲ میلیون نفر، که اغلب آنان زن هستند، به تنهایی با فرزندان خود زندگی می‌کنند.

            

           مسائل اجتماعی

           زبان آلمانی

           آلمانی جزو گروه بزرگ زبان‌های هند و ژرمنی است و در حوزهٔ زبان‌های ژرمنی قرار می‌گیرد. این زبان با دانمارکی، نروژی و سوئدی، هلندی، فلمی و همچنین انگلیسی هم خانواده است. در آغاز قرون وسطی تعداد کثیری زبان‌های نوشتاری محلی وجود داشت. با گسترش ترجمه لوتر از انجیل، به تدریج یک زبان نوشتاری متحد که به طور عمده بر زبان دیوانی زاکس (مایسنر ) استوار بود، جای خود را باز کرد .
           در آلمان به لهجه‌های گوناگونی صحبت می‌کنند، اغلب از لهجه و تلفظ مردم آلمان می‌توان به منشا محلی آن‌ها پی­برد. چنانچه مثلاً یکی از اهالی مگلن‌بورگ و یک بایری هر کدام با لهجه خود با یک‌دیگر سخن بگویند، به سختی یکی سخن دیگری را خواهد فهمید. در ابتدا در سرزمین کنونی آلمان قبایل مختلفی مانند فرانک‌ها، زاکس‌ها، شواب‌ها و بایری‌ها زندگی می‌کردند. امروز این قبایل در هیبت اولیه خود دیگر وجود ندارند ولی سنت‌ها و لهجه‌هایشان در گروه‌های منطقه‌ای به حیات خود ادامه داده‌است .
           امروزه در اتریش، لیختن‌اشتاین، بخش بزرگی از سوییس، تیرول جنوبی (در شمال ایتالیا )
           ، شلزویک شمالی (در دانمارک ) و بخش‌هایی از بلژیک و لوکزامبورگ در امتداد مرز آلمان به زبان آلمانی تکلم می‌شود و زبان مادری به حساب می‌آید. هم‌چنین اقلیت‌های آلمانی در لهستان، رومانی، منطقهٔ سودت جمهوری چک و در کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق زبان آلمانی را حفظ کرده‌اند. آلمانی زبان مادری بیش از ۱۰۰ میلیون نفر است. از هر ده کتابی که در جهان منتشر می‌شود، یکی به زبان آلمانی نوشته می‌شود.

           + نوشته شده توسط mohammad faraji در سه شنبه 23 آذر1389 و ساعت 19:36 |

           سرود ملي آلمان

           همراه با ترجمه

           Einigkeit und Recht und Freiheit

           اتحاد و قانون و آزادي


           Für das deutsche Vaterland!

           براي كشور پدري آلمان


           Danach lasst uns alle streben,

           هر كي براي ديگري هستيم


           Brüderlich mit Herz und Hand!

           با پيمان برادري با محبت در كنار يكديگر هستيم


           Einigkeit und Recht und Freiheit,

           اتحاد و قانون و آزادي


           Sind des Glückes Unterpfand.

           دليل خوشبختي هستند


           Blüh im Glanze dieses Glückes,

           پيشرفت در اين خوشبختي درخشان           Blühe, deutsches Vaterland!

           پيشرفت كشور پدري آلمان است!

           + نوشته شده توسط mohammad faraji در سه شنبه 23 آذر1389 و ساعت 19:32 |

           سلام به همه دوستان به دلیل تاخیر دراز مدت اینجانب مجبور شدم که صفحات رو از مطالب پر کنم به همین دلیل برای باز شدن کامل لینک کمی صبر کنید.

           + نوشته شده توسط mohammad faraji در سه شنبه 23 آذر1389 و ساعت 19:19 |

            تأمین مخارج

            برای در خواست ویزا به ارائه مدرکی، دال بر توانایی تأمین مخارج زندگی خود نیاز دارید.این کار را می توان به دو صورت انجام داد:

           الف)  تعهد نامه مالی

           به این معنی که شما از طرف یکی از دوستان یا بستگان در آلمان تأمین شوید. شخصی که ضمانت مالی را بر عهده می گیرد، باید فرم مخصوص را از اداره اتباع خارجی دریافت کند و پس از تکمیل ،  برای شما جهت ارا ئه به سفارت آلمان در ایران، هنگام درخواست ویزا ارسال نماید.

           ب‌) تأمین مخارج به صورت شخصی

            توانایی تأمین مخارج زندگی می تواند از طریق گشایش حساب در بانک ملی نشان داده شود. درخواست کنندگان ویزای تحصیلی باید مبلغ 8000 یورو در حسابی به نام خود داشته باشند.در صورتی که ویزا صادر شود، این مبلغ  به حسابی در آلمان واریز می گردد. برداشت ماهانه از این حساب مقدورمی باشد.   
            برای تمدید ویزا پس از یک سال باید مجدداً مبلغ 8000 یورو در حساب وجود داشته باشد. اطلاعات بیشتر

           بیمه خدمات درمانی

            هر دانشجو درآلمان باید هنگام ثبت نام در دانشگاه ، بیمه درمانی معتبر ارائه دهد. اطلاعات بیشتر 

           دانشجویان خارجی در آلمان

           دانشجویان خارجی می توانند با امنیت کامل در آلمان زندگی کنند .تعداد نژاد پرستان در آلمان بسیار اندک است و این افراد تعداد بسیار اندکی از جامعه آلمان را تشکیل می دهد، جامعه ای که سال های زیادی ست که به ویژه در شهرها و دانشگاه های بزرگ و بالاخص در زمینه های علمی، چند فرهنگی شده است. از جمیعت 82 میلیون نفری که در حال حاضر در آلمان زندگی
           می کنند، تعداد 7.3 میلیون خارجی هستند. کشور آلمان همان طور که آمار نشان می دهد، کشوری است که نسبت به سایر کشور های اروپایی خصومت کمتری با اتباع خارجی دارد و فعّالانه در صدد رفع این مسأله است.در سال های آغازین دهه ی90، تعداد زیادی حملات علیه خارجیان، اذهان عمومی را متشنج کرد .آلمانی ها در برابر این اقدامات واکنش نشان دادند و در صدد آن برآمدند که با موضع گیری روشن، به رفع مسأله رفتار های دشمنانه علیه خارجی ها بپردازند. تظاهرات در خیابان ها و صف های طولانی نمادی از مبارزه بـــود. سیاست آلمان افراط گرایی و بیگانه ستیزی را به عنوان چالشی برای جامعه ای دموکرات می پندارد. چرا که افراط گرایی و خشونت، با زندگی در جمهوری فدرال آلمان مغایرت دارد. برای اطلاعات بیشـــتر به سایت های زیر رجوع کنید:
           www.integrationbeauftragte.de
           www.heimat-in-deutschland.de
           www.dw-world.de
           + نوشته شده توسط mohammad faraji در سه شنبه 23 آذر1389 و ساعت 19:17 |

           پرسش های متداول:

           ۱) شرایط ادامه تحصیل در آلمان چیست؟
           برای شروع به تحصیل:
           ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
           قبولی قطعی در یکی از دانشگاه های دولتی ایران و ارائه کارنامه سبز رنگ کنکور
           برای ادامه تحصیل درآلمان:
           ارائه مدرک دیپلم
           به پایان رساندن سال دوم دانشگاه دولتی در ایران
           ارائه کارنامه سبزرنگ سازمان سنجش و ریز نمرات واحد ها ی گذرانده
           برای دانشجویان دکترا و فوق لیسانس:
           ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و لیسانس به همراه ریز نمرات هرکدام
           ◄ کلیه متقاضیان باید قبل از شروع به تحصیل از طریق شرکت در امتحانDSH و یــا
           Test-Daf، سطح زبانی مورد نظر را کسب کنند. متقاضی هنگام در خواست پذیرش باید حدود 400 الی 800 ساعت زبان آلمانی گذرانده باشد.
            

           ۲) مرکز ASSIST چیست؟
           در سال 2004 تعداد 50 مرکزآموزش عالی درآلمان تحت پوشش سیستم ارزش یابی مشترک مدارک تحصیلی به نام ASSIST در آمدند.مرکز ASSIST با بررسی مدارک تحصیلی مشخص می کند که امکان ادامه تحصیل در کدام شهر و رشته در آلمان ممکن می باشد. چنان چه دانشگاه مورد نظرتان جزء این مجموعه باشد باید در خواست خود را مستقیماً به ASSIST ارسال نمایید. دقّت فرمایید که آخرین اطلاعات راجع به ASSIST از پایگاه اینترنتی www.uni-assist.de قابل دریافت است.
            

           ۳) آیا این امکان وجود دارد که در آلمان رشته ی تحصیلی را تغییر داد؟
           اجازه تحصیل تنها در همان رشته ای امکان دارد که فرد در ایران درآن پذیرفته شده است.تغییر رشته فقط در صورتی امکان پذیر است که فرد مجدداً در کنکور سراسری شرکت کند و در رشته دلخواه خود قبولی به دست آورد. دانشگاه تصمیم گیرنده است که آیا می توانید با توجه به معدل دیپلم یا پیش دانشگاهی و قبولی دانشگاه سراسری، دانشگاه پذیرش بگیرید.لازم به ذکر است که گرفتن پذیرش در رشته هایی نظیر پزشکی و دندان پزشکی که دارای ظرفیت محدود می باشند، مشکل است.
            

           ۴) آیا می توان در مقطع فوق لیسانس رشته ی تحصیلی را تغییر داد؟
           در آلمان امتحان ورودی در مقطع کارشناسی ارشد برای راه یافتن به این دوره برگزار نمی شود بلکه مدرک دوره کار شناسی ملاک است. از آن جایی که دوره کارشناسی ارشد، به عنوان ادامه کارشناسی در نظر گرفته شده است، دانش دوره لیسانس پیش شرط ورود به این دوره می باشد.در نتیجه تغییر رشته ممکن نیست.

           ۵) آیا با داشتن مدرک کاردانی می توان در آلمان ادامه تحصیل داد؟
           قبولی در مقطع کاردانی برای ورود به دانشگاه های آلمان کافی نیست.چنان چه فردی پس از اتمام آن در کنکور کاردانی به کار شناسی شرکت کند و در مقطع کارشناسی همان رشته پذیرفته شوند، می تواند از آلمان در خواست پذیرش کند.

           ۶) مدّت زمان تحصیل در آلمان چه قدر است؟
           طول مدّت تحصیل برای بسیاری از رشته ها 8 ترم است .در صورت عدم قبولی در چند در درس و یا گذراندن تعداد واحد ها، کمتر از حد در نظر گرفته شده، دوره تحصیل طولانی تر می شود. دوره PHD بسته به رشته 3 الی 4 سال طول می کشد.

           ۷) تفاوت بین دانشگاه و دانشگاه های فنی- حرفه ای چیست؟

           • دانشگاه ها اساس کار خود را بر پایه مباحث نظری قرار می دهند و زمینه ساز مشاغل و فعّالیّت های علمی هستند. مدرک دانشگاه ها برای ادامه تحصیل در دوره PHD پذیرفته می شود.
           • در دانشگاه های فنی- حرفه ای دروس عملی هستند. قبل از ورود یا هم زمان با تحصیل گذراندن دوره کـــار آمــــوزی الزامی می باشد. دانشگاه های فنی- حرفه ای برای افرادی پیشنهاد می شود که پس از اتمام تحصیل مایلند در بخش صنعت و اقتصاد مشغول به کــار شوند.رشته های مهندسی محور اصلی این دانشگاه ها می باشند. بعد از فارغ التحصیلی، امکان تحصیل در مقطع دکترا همواره ممکن نیست.

           ۸) هزینه ی تحصیل در آلمان چه قدر است؟
           به طور کلی تحصیل در دانشگاه ها ی آلمان رایگان است. اما به عنوان مثال ایالت "نرد راین وست فالن" از دانشجویانی خارجی که قبلاً در کشور خود مدرک تحصیلی اخذ کرده اند و تمایل دارند برای بار دوم مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد بگیرند، شهریه در یافت می کند. این در حالی است که تعداد زیادی از دانشگاه ها هزینه تحصیل نمی گیرند اما معمولاً بورسیه ای هم برای دانشجویان در نظر گرفته نمی شود. برای تأمین مخارج زندگی ( اجاره مسکن، بیمه خدمات درمانی، خوراک و کتاب) حدوداً 650 یورو در ماه نیاز است. لازم به ذکر است که در حال حاضر دانشگاه های خصوصی و تعدادی از دانشگاه ها در مقطع کارشناسی هزینه تحصیل در یافت می کنند.

           ۹) آیا مدرک دانشگاه های ایران در آلمان پذیرفته می شود؟
           آغاز به تحصیل با داشتن مدرک دیپلم و گواهی نامه پیش دانشگاهی در ایران و قبولی قطعی در یکی از دانشگاه های سراسری مستلزم به گذراندن دوره کالج است. پس از به پایان رساندن کالج فرد می تواند وارد دانشگاه شود.
           کسی که در ایران دو سال در دانشگاه سراسری تحصیل کرده است می تواند پس از قبول شدن در امتحان زبان DSH وارد ترم یک دانشگاه شود. فردی که بیش از دو سال در دانشگاه دولتی ایران تحصیل کرده است، از طرف دانشگاه تعیین سطح علمی می شود و وارد ترم معادل می گردد. همان طور که واضح است ریز نمرات تأثیر به سزایی در تعیین سطح دارد.فردی که در دانشگاه آزاد پذیرفته شده است باید مدرک کارشناسی خود را اخذ کند تا بتواند در آلمان شروع به تحصیل کند. در مورد دانشگاه آزاد واحد های گذرانده شده ارزیابی و معادل سازی نمی شوند و تحصیل باید از ترم یک آغاز شود.

           ۱۰) آیا مدرک دانشگاه های آلمان در ایران معتبر است؟
           به طور کلی مشکلی در پذیرفته شدن مدارک اخذ شده از آلمان وجود ندارد.تأیید مدارک از طریق وزارت علوم انجام می گیرد. مدرک ماگیستر(Magister) ، دیپلم (Diplom) و مستر(Master) از آلمان، در ایران به عنوان کار شناسی ارشد شناخته می شوند.

           ۱۱) چه مدارکی برای در خواست ویزا از سفارت آلمان مورد نیاز است؟
           گذر نامه معتبر
           عکس
           مدرک دیپلم( نظام قدیم)، مدرک پیش دانشگاهی( نظام جدید)
           پذیرش تحصیلی و یا تأییدیه در خواست
           تأییدیه مالی
           ریزنمرات تحصیلی

           ۱۲) تعهّد نامه مالی چیست؟
           متقاضیان تحصیل درآلمان برای در خواست ویزا به ضمانت مالی از طرف بستگان در آلمان نیاز دارند. چنان چه یکی از بستگان در آلمان بخواهد مخرج شما را به عهده بگیرد، باید فرم تعهد مالی را از وزارت اتباع خارجی دریافت کند و پس از تکمیل آن را برای شما بفرستد. شما باید این فرم را هنگام درخواست ویزا به سفارت تحویل دهید.
           وضعیت مالی می تواند از طریق حساب بانکی هم نشان داده شود.در این صورت لازم است تا مبلغ 8000 یورو در حسابی به نام شخص در خواست کننده موجود باشد. چنان چه ویزا صادر شود این مبلغ به حسابی در آلمان حواله می شود.در طول اقامت در آلمان امکان برداشت از این حساب وجود دارد. ویزای دانشجویی سال به سال تمدید می شود و نیاز است که برای هر سال مبلغ 8000 یورو در حساب وجود داشته باشد.

           ۱۳) آیا این امکان وجود دارد که بدون دانستن زبان آلمانی به آلمان سفر کرد و در آن جا قبل از ورود به دانشگاه در کلاس زبان شرکت کرد؟
           خیر. در چنین شرایطی نمی توان به عنوان دانشجو وارد آلمان شد. برای تحصیل در دانشگاه های آلمان باید حداقل 400 الی 800 ساعت زبان آلمانی گذرانده شده باشد و مدارک زبانی آرائه شود. به این دلیل که در دانشگاه ها به طور کلی کلاس زبان در سطح مقدماتی برگزار نمی شود. چنین انتظار می رود که متقاضیان خارجی، د انش زبان آلمانی دارند و با آن تحصیل را شروع می کنند. این بدان معنی است که اگر مدرک زبان ارائه ندهید، در خواست شما برای تحصیل در آلمان رد می شود. برای درخواست ویزا باید حتماً پذیرش از دانشگاه داشته باشید. قبل از شروع به تحصیل باید هر دانشجوی خارجی امتحان زبان DSH را قبول شود. در صورت قبولی دراین امتحان شروع به تحصیل ممکن است.

           ۱۴) آیا این امکان وجود دارد که امتحان زبان برای ورود به دانشگاه را در ایران انجام داد؟
           امتحان DSH تنها در دانشگاه های آلمان برگزار می شود و فقط می توان دو بار در آن شرکت کرد. اما این امکان وجود دارد که در امتحانات ZOP, GDS, KDS, Test-Daf شرکت کرد. این امتحانات معادل DSH هستند و برای ورود به دانشگاه قبول شدن در آن ضروری می باشد.

           ۱۵) آیا دانشجویان در حین تحصیل اجازه ی کار دارند؟
           تمام دانشجویان خارجی این حق را دارند که 90 روز در سال به صورت تمام وقت کار کنند. اما توجه کنید که با درآمد حاصل از آن نمی توان هزینه کلیه مخارج زندگی را تأمین کرد. چنان چه بتوانید مشغول به کار شوید ماهانه حد اکثر 250 یورو در آمد خواهید داشت. از طرفی در نظر داشته باشید که آمار بیکاری در آلمان نسبتاً بالاست(15 در صد) و پیدا کردن کار دانشجویی با حقوق مناسب دشوار است.

           ۱۶) آیا می توان بعداز اتمام تحصیل و اخذ مدرک در آلمان اقامت کرد؟
           اعتبار اجازه اقامت شما در آلمان با به پایان رسیدن دوره تحصیل شما از بین می رود. با این حال در صورتی که بعد از اتمام تحصیل، حد اکثر در طول یک سال بتوانید شاغل شوید، اجازه اقامت شما بسته به مدّت زمان قرار داد کاریتان قابل تمدیداست.

           + نوشته شده توسط mohammad faraji در سه شنبه 23 آذر1389 و ساعت 19:13 |

           دانشگاه های برتر آلمان معرفی شدند.

           انتخاب "دانشگاه برتر" در آلمان به منظور حمایت مالی از دانشگاه‌های برگزیده، قوت بخشیدن به پژوهش در سطوح بالا و تشویق به رقابت با دانشگاه‌های پرآوازه‌ی دنیا انجام می شود. امسال ۶ دانشگاه و مرکز آموزش عالی "برنده" شدند.

           "دانشگاه های  برتر" عبارتند از: مرکز آموزش عالی فنی حرفه‌ای آخن (TH Aachen)، دانشگاه آزاد برلین (FU Berlin) و دانشگاه‌های کنستانس(Konstanz)، فرایبورگ(Freiburg)، گوتینگن(Göttingen) و هایدلبرگ (Heidelberg).

            

           دانشگاه‌هایی که لقب "برتر" را یدک می‌کشند از حمایت مالی دولت که چندین میلیارد یوروست، برخوردار می‌شوند.

            

           آلمان قصد دارد با برپایی این "مسابقه" و انتخاب "دانشگاه برتر" و حمایت مالی از دانشگاه‌های برگزیده، پژوهش در سطوح بالا را در مراکز آموزش عالی این کشور قوت بخشد و دانشگاه‌ها را به حمایت از پژوهشگران تشویق کند و در سطح بین‌المللی با دانشگاه‌های پرآوازه‌ی دنیا به رقابت برخیزد.

            

           کمک‌های نقدی به دانشگاه‌های برتر در موارد زیر مصرف می‌شود:   

           ·         کالج‌های تحقیقاتی و تحصیلات تکمیلی برای حمایت از دانشجویان دوره‌ی دکترا

           ·         جوامع پژوهشی که از همکاری مراکز پژوهشی چند دانشگاه پدید آمده‌اند

           ·         و پروژه‌های پژوهشی در سطوح دانشگاهی

            

           آدرس اينترنتی دانشگاه های مذکور جهت اخذ پذيرش به اين قرارند

           ·      TH Aachen: http://www.rwth-aachen.de/go/id/hi/

           ·      http://www.uni-konstanz.de/    

           ·      http://www.uni-freiburg.de/

           ·      http://www.uni-heidelberg.de/

            

           ·      FU Berlin: http://www.fu-berlin.de/

           + نوشته شده توسط mohammad faraji در سه شنبه 23 آذر1389 و ساعت 19:12 |
            

           جاي خالي سينماي ايران در آلمان

           در حالي جشنواره‌ي فيلم برلين از 19 بهمن ماه آغاز مي‌شود كه سينماي ايران هيچ فيلمي در بخش اصلي و رقابتي آن ندارد و تنها نماينده‌ي سينماي ايران نيكي كريمي بازيگر و كارگردان سينماي ايران است كه به عنوان داور بخش مسابقه‌ي فيلمهاي اول و دوم در اين جشنواره حضور دارد.

           به گزارش خبرنگار سينمايي ايسنا، اين درحالي است كه سال گذشته براي نخستين بار در تاريخ سينماي ايران، شش فيلم از سينماي ايران در بخش هاي مختلف جشنواره‌ي فيلم برلين كه جزو سه جشنواره‌ي مهم دنياست حضور داشت و جعفر پناهي خرس نقره‌اي را براي فيلم آفسايد دريافت كرد.

           علاوه بر آفسايد "زمستان است" رفيع پيتز در بخش مسابقه فيلمهاي بلند و فيلمهاي "صبحي ديگر" ساخته ناصر رفاهي و "كارگران مشغول كارند" ساخته ماني حقيقي در بخش "فروم" جشنواره و "به آهستگي" ساخته مازيار ميري در بخش پانوراما وفيلم كوتاه "كمي بالاتر" ساخته ي مهدي جعفري در بخش مسابقه فيلم هاي كوتاه اين جشنواره به نمايش درآمدند.

           همچنين همان زمان ديتر كاسليك رييس جشنواره‌ي برلين با اشاره به حضور دو فيلم ايراني در بخش مسابقه اين جشنواره به خبرنگاران گفته بود: از ابتداي برگزاري اين جشنواره تاكنون كمتر سابقه داشته كه دو فيلم به‌صورت همزمان از يك كشور در بخش مسابقه فيلمهاي بلند جشنواره برلين حضور داشته باشند.

           رييس جشنواره فيلم برلين، فيلم‌هاي سينماي ايران را كاملا حرفه‌اي و با مضامين اجتماعي واقع‌گرايانه توصيف كرد و سينماي ايران را همسطح با معيارهاي بين‌المللي در جهان دانسته بود.

           اما پنجاه و هفتمين دوره‌ي جشنواره‌ي فيلم برلين كه تا 29 بهمن ماه برپا مي‌شود، نمايندگان سينماي ايران طبق پيش بيني‌ها فقط در بازار آن حضور دارند.

           به گزارش ايسنا، 22 فيلم در بخش مسابقه‌ي اين دوره برلين به نمايش درمي‌آيد كه در اين ميان 17 فيلم بخش مسابقه جشنواره فيلم برلين نخستين تجربه نمايش جهاني خود را در اين واقعه فرهنگي دارند.

           بنا به اعلام ديتر كاسليك رييس جشنواره برين فيلمهاي وقتي يك مرد در جنگل مي‌افتد رايان اسلينگر،

           «هالام فو» (ديويد مكنزي) «ديگر» (آريل راتر) ، «گمشده در پكن» (لي نو)، از جمله آثار مطرح حاضر در اين فستيوال هستند.

           تعداد ديگري از فيلم‌هاي حاضر در بخش مسابقه جشنواره فيلم برلين عبارتند از: شهر مرزي (گرگوري ناوا) روياي صحرا (ژانگ‌لو)، به تبر دست نزن (ژاك ريوت)، خداحافظ يا فانا (بيل اوگوست)، من يك سايبرگ هستم، اما اشكالي ندارد (پارك جان ووك)، به ياد خودم (ساوريو كاستانرو)، من به پادشاه انگلستان خدمت كردم (يتري)، زندگي به رنگ صورتي (اليور دان)، جاعل (استفان رزاويسكي)، آلماني خوب (استيون سودربرگ)، شبان خوب (رابرت دنيرو)، سالي كه پدر و ماردم به تعطيلات رفتند (كائو‌ هامبرگر)، و ديگر (آريل راتر).

           جشنواره فيلم برلين در بخش خارج از مسابقه نيز چهار فيلم را به نمايش مي‌گذارد كه از جمله آنان مي‌توان به «نامه‌هايي ازايووجيما» (كلينت ايستوود) و «راه نورد» (پل شرايدر) اشاره كرد.

           اين فستيوال با نمايش فيلم «انجل» (فرانسوا اوزون) در مراسم اختتاميه به كار خود پايان مي‌دهد.

           + نوشته شده توسط mohammad faraji در سه شنبه 23 آذر1389 و ساعت 19:1 |
           بیشترین انتقادى كه جوانان ایرانى به‌دنیا آمده و یا بزرگ شده در آلمان با آن روبرو هستند، عدم آشنایى كامل آنها با فرهنگ و ارزشهاى سرزمین مادریشان است. باید گفت كه علاقه مندى آنها به این سرزمین، ارتباط مستقیمى با نوع تربیت آنها در خانواده دارد.

           كاوان گاولى / كاوه بهرامى( 24.08.2006 )   

                    


           خانواده، به عنوان اولین كانون شكل گیرى تفكرات كودكان، نقش مهمى را در انتقال ارزشهاى فرهنگى ایفا مى‌كند. آشنایى و آموزش این فرهنگ از وظایف دیگر خانواده مى‌باشد.  فضاى درون خانه باعث ایجاد این انگیزه و یا بالعكس سبب دورشدن آنها از هویت ملى‌شان مى‌شود.

           بر خلاف آنچه كه بسیارى از هموطنان آنها در داخل ایران تصور مى‌كنند، علاقه آنها به آشنا شدن و یادگیرى فرهنگ و ارزش‌هاى ایرانى بسیار زیاد است. دور ماندن آنها از فضاى فرهنگى ایران باعث دو چندان شدن این انگیزه شده است.

           اگرچه از تاریخ ایران اطلاع كافى ندارند و یا رقص و موسیقى ایرانى چندان برایشان جالب نیست، ولى موضوعات دیگرى نیز درباره ایران هست، كه آنها از شنیدن و دیدنش لذت می‌برند.  شاید این نكته خود راه حلى براى انتقال موضوعات فرهنگى باشد واین را هم مىتوان از وظایف دیگر خانواده بر شمرد. 

           سامى كه ۲۱ سال سن دارد و در ۳ سالگى به همراه خانواده‌اش به آلمان آمده، در این باره می‌گوید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌: «ریتم‌هاى تمبكى را دوست ندارم ولى از فیلم‌هاى ایرانى خوشم می‌آید، چون خیلى خنده‌دار است و بعضى وقتها با فامیل تماشا می‌كنیم.»

           سامى نیز خود را مانند خیلى از هم سن و سالانش با جامعه آلمان وفق داده و از شرایطى كه دارد ابراز رضایت مىكند. ولى او زادگاهش را هیچ وقت فراموش نمی‌كند. براى او تسلط به زبان مادریش از همه مهمتر است:

           «به نظر من زبان فارسى خیلى مهم است و من آن  را خوب بلدم، ما در خانه به زبان فارسى حرف می‌زنیم. براى پدر و مادرم خیلى مهم بود كه من این زبان را یاد بگیرم، پدر و مادرم من را مجبور نكردند، من خودم علاقه داشتم این زبان را یاد بگیرم.»

           سامى تنها مورد نیست؛ اكثر هم سن و سالانش به زبان فارسى صحبت می‌كنند، منظور هم را خوب می‌فهمند و حس مشترك جالبى نیز بین آنها وجود دارد.

           با وجود اینكه همه از این مسئله خوشحال و راضى هستند، در عین حال هضم بعضى مسائل فرهنگى نیز برایشان دشوار است، دلیل این ناهماهنگى هم، طرز فكر متفاوت آنهاست و یا به خاطر بیگانه بودن آنها با مسائل فرهنگى است.  

           البته این مسئله را نباید نادیده گرفت كه علاقه آنها به فارسى حرف زدن خود گام مهمى در جهت آشنایى بیشتر آنها با مسائل فرهنگى است و هر چه والدین اهمیت بیشترى به مسائل فرهنگى می‌دهند، علاقه بچه‌ها نیز بیشتر می‌شود.

           سامى در این باره می‌گوید: «مادر وپدرم دوست دارند فرهنگ ایرانى را به ما یاد بدهند، ما جشن‌هایى مثل نوروز را جشن می‌گیریم، سعى می‌كنیم اینها را از پدر و مادرمان یاد بگیریم تا وقتى بزرگ شدیم بتوانیم به بچه‌هایمان یاد بدهیم.»

            

           یكى دیگر از جوانان ایرانى احسان است كه ۲۳ سال سن دارد. او می‌گوید كه همیشه با مسائل فرهنگى ایران سرو كار دارد و این هم به علت تلاش پدر و مادر‌ش در جهت معرفى این فرهنگ است:

           احسان می‌گوید: «پدر و مادرم می‌خواهند كه ما وطن‌مان را فراموش نكنیم و مناسبت‌هاى ایرانى را جشن بگیریم، ما برنامه‌هاى ایران را تماشا می‌كنیم، جایى كه پدر و مادرم بزرگ شده‌اند، مادرم لباسهاى ایرانى می‌پوشد، بعضى وقتها به من می‌گویند اگر ایران بودى وضع این طور می‌شد. هر چه قدر آدم اینجا بیشتر می‌ماند، بیشتر شبیه این‌ها می‌شود، بعضى‌ها كه این جا به دنیا آمدند، برایشان دیگر مهم نیست، آنها دیگه آلمانى شده‌اند.»

           هر سه نفر قصد دارند كه فرهنگ سرزمین مادریشان را، هم از طریق نام گذارى بچه‌ها با اسم‌هاى ایرانى و هم از طریق آموزش زبان فارسى به آنها منتقل كنند.

           سامى در این مورد معتقد است: «براى من خیلى مهم است كه بچه‌هایم بتوانند به زبان فارسى حرف بزنند، اگر آنها اینجا به دنیا بیایند و سالها هم اینجا بمانند، باید این زبان را یاد بگیرند. چون من می‌توانم این زبان را به آ نها یاد بدهم، این خیلى مهم است چون در غیر این صورت زبان ما فراموش می‌شود.»

           كودكانى كه با یادگیرى هم زمان دو زبان بزرگ می‌شوند، شخصیتى متفاوت ازهم سن و سالان خود پیدا می‌كنند، آشنایى هرچه بیشتر با زبان‌هاى گوناگون دریچه‌هاى جدیدى را به سوى فرهنگ‌هاى ناآشنا باز می‌كند.

           گلى كه بیست سال دارد، می‌گوید: «باید بچه‌هاى ما بدونند كه ریشه من و یا مادربزرگ‌شان از كجا می‌آید. بسیارى از خانواده‌هاى ایرانى خود را با فرهنگ آلمانى وفق داده‌اند و اكثر آنها مناسبت‌هایى مانند كریسمس را جشن می‌گیرند.»

           فرزندان همین خانواده‌ها معتقدند كه با وجود اینكه اكثر والدین متجدد هستند و طرز فكرى نزدیك به خانواده‌هاى آلمانى دارند، این بمعناى تمایل آنها به فرهنگ و هویت آلمانى نیست.

           وقتى در مسافرت‌هاى خارجى از آنها می‌پرسند كه اهل كجا هستید؟ همه آنها بدون درنگ می‌گویند كه ما ایرانى هستیم ولى در آلمان زندگى می‌كنیم. علت این پاسخ نیز تنها زبان آنها و محل تولدشان نیست، بلكه ظاهر آنهاست كه طبیعتا مانند هر ایرانى دیگرى است.

           احسان در این باره مى‌گوید: «هر كسى از من می‌پرسد اهل كجا هستى من می‌گویم ایرانى هستم ولى در آلمان زندگى می‌كنم. ما در جام جهانى وقتى تیم ایران به آلمان آمد تازه فهمیدیم كه علاقه‌مان به تیم ایران بیشتر است و آلمان تیم ما نیست.»

           ارزشهاى ایرانى در بین ایرانی‌هایى كه در اروپا زندگى می‌كنند از بین نرفته است. هم خانواده سعى در حفظ فرهنگ ایرانى دارند و هم بچه‌ها علاقه مند به فراگیرى آن هستند.

           نكته جالب دیگر در این ارتباط این است كه جوانان ایرانى در مقایسه با هم سن و سالان آلمانى خود دیرتر قصد مستقل شدن و ترك خانواده را دارند. این مسئله نیز با یك عامل مهم در ارتباط است‌: علاقه متقابل بچه‌ها و والدین.

           از آن گذشته، حس وطن‌پرستى جوانان ایرانى كه در اروپا زندگى می‌كنند كمتر از خویشاوندان و اقوامشان در ایران نیست و اكثر آنها نسبت به موضوعات مربوط به ایران و مشكلات ودغدغه‌هاى مردم كشورشان بى تفاوت نیستند.

           + نوشته شده توسط mohammad faraji در سه شنبه 23 آذر1389 و ساعت 18:59 |

           جذب نخبگان توسط دانشگاه‌هاى آلمان

           علاوه بر بودجه مشخصى كه هر دانشگاه براى جذب دانشجويان دوره‌هاى فوق دكترا در اختيار دارد بسيارى از كارخانه‌ها و شركتهاى بزرگ آلمانى با دانشگاهاى اين كشور همكارى مى‌كنند. مثلاً ”شركت تلكوم“ با همكارى ”بنیاد علوم آلمان“ و ” بنیاد الکساندر فون هومبولت“ با پرداخت سالانه صدوبیست هزار یورو از سه دانشگاه بن، بوخوم و ماربورگ براى جذب نخبگان حمایت مى‌‌کنند.

           برنامه اين گروه كه ”مرکز خوش آمد گویی“ نام دارد در سايت اینترنتی هر كدام از اين دانشگاه‌ها به معرفى خدماتى مى‌پردازد كه توسط دانشگاه در اختيار دانشجويان دوره فوق دكترا قرار خواهد گرفت. دانشگاههای آلمان تلاش مى‌کنند با ارائه اين خدمات جایگاه خود را در میان دانشگاههای معتبر دنیا بالاتر برند و محبوبيتشان را افزايش دهند، تلاشى كه تا كنون موفق بوده است. دانشگاههاى اين كشور بعد از آمریکا و انگلستان پرطرفدارترين دانشگاههاى دنيا هستند بخصوص براى فارغ‌التحصيلانى كه قصد دارند در مقاطع بالاتر مانند دوره‌هاى فوق دكترا ادامه تحصيل دهند. سيستم آموزشى دانشگاههای آلمان درصدد است شرايط بهترى براى جذب اين دسته از دانشجويان فراهم كند، دانشجویانى كه جذب مراکز تحقیقاتی دانشگاه مى‌شوند.

           زبان رسمى مراكز تحقيقاتى در آلمان انگلیسی است‌، اما دانشگاهها اغلب دوره‌های رایگان آموزش زبان آلمانی برای پژوهشگران خارجی و خانوادهایشان ارائه مى‌دهند. در این میان از هر چهار محقق خارجی‌اى که مقطع فوق دکترا در آلمان مشغول پژوهش است يكی از اروپای میانی و اروپای شرقی آمده است. یلنا سکولیک Jelena Sekulic كه از صربستان آمده در مورد اينكه چرا آلمان را انتخاب کرده مى‌گوید:” بعد از دکترا، می‌خواستم كار تحقیقاتی‌ام را ادامه دهم. توی اینترنت دنبال دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی مى‌گشتم که در همین زمینه کار کنند. برای من کیفیت کار گروه و موسسه از همه چيز مهمتر بود.“

           البته غیر از کیفیت کار، بسیاری از این پژوهشگران شرايط زندگى در یک کشور را هم در نظر مى‌گیرند. مریم كاسوموويچ (Merim kasumovic) كه بورسيه ”مرکز آكادمى خارجيان در آلمان“ است و در حال حاضر در مركز تحقيقاتى دانشگاه ماربورگ مشغول است مى‌گوید: ” یکی از دلایلی که من اینجا را انتخاب کردم این بود که  دنبال یک دانشگاه کوچک مى‌گشتم، چون به نظر من جو صمیمانه تری دارد. تا به حال که همه چیز خیلی خوب پیش رفته. در واقع از همان لحظه‌ای که شهرم را به مقصد اينجا ترك كردم استاد راهنمايم حمایتم مى‌كند حتی براى سوار شدن به اتوبوس و قطار تا اینجا راهنمايى‌ام كرد. غیر از اين، اينجا برخورد همه بسیار دوستانه است. “

           آنچه مریم از آن صحبت مى‌کند نتیجه تلاشهای دانشگاه ماربورگ براى پذیرایی بهتر از محققان خارجى است. مرکز ”خوش آمدگویی“ حتى در پيدا كردن خانه هم به اين افراد كمك مى‌كند. این مرکز هر سال در مراسمى در برلين‌‌، دانشگاهى كه بهترين خدمات را به محققان خارجى ارائه كرده است معرفى مى‌كند. دانشگاه برگزيده  تقديرنامه‌اى دريافت مى‌كند كه در سطح بین المللی ارزش زيادى دارد. دكتر باربارا شلدون Barbara Sheldon یکی از مدیران پروژه ”مركز خوش‌آمد گويى“مى‌گوید :” پژوهشگرانی که از سراسر دنیا مى‌آیند با خود ایده‌های تازه مى‌آورند. روشهای تازه تحقيق از خارج از کشور. حضور اين افراد مراکز پژوهشی ما را غنی‌تر مى‌کند. ما تصمیم داریم مرکز خوش آمد گویی را در زمینه‌های دیگر نیز گسترش دهیم تا از پژوهشگران خارجی که به اینجا مى‌آیند بیشتر حمایت کنیم.“

           تانیا لینکه (Tanja Linke) از شرکت تلکوم، در مورد علت همكارى تلكوم با اين پروژه مى‌گويد:” هدف تلکوم از اين سرمایه گذاری بالا بردن استاندارد تحقیق و آموزش در آلمان است. ”مرکز خوش آمدگویی“ در این راه موفق عمل کرده است. ما معتقدیم ظرفيت دانشگاه‌های آلمان بیشتر از اين است‌. البته اين را هم بايد در نظر گرفت كه برخی از دانشگاههای خارجی در این زمینه از ما جلوترند، هر چقدر این حمایت بیشتر باشد نخبگان بیشتری را جذب خواهند شد. “

           + نوشته شده توسط mohammad faraji در سه شنبه 23 آذر1389 و ساعت 18:58 |

           مراحل درخواست پذیرش از دانشگاه های آلمان

           1- جمع آوری اطلاعات لازم در مورد دانشگاه و رشته مناسب

           توجه: پذیرش از آلمان معمولاً در رشته تحصیلی شما در ایران یا رشته ای مشابه صادر می شود. تغییر رشته فقط در چارچوبی محدود امکان پذیر است.
           لیست کلیه رشته ها ودانشگاه ها: www.higher-education-compass.de
           طبقه بندی دانشگاه ها: www.university-ranking.de
           مشاوره خصوصی (پس از تعیین وقت) نزد مؤسسه تبادلات آکادمیک DAAD یا از طریق اینترنت تحت آدرس:
           www.daad.de/deutschland/en/2.1.3.html

           2- برقراری ارتباط با دانشگاه های مختلف

           نامه ای کوتاه به آلمانی یا انگلیسی از طریق پست یا E-Mail به آدرس دفتر بین الملل دانشگاه مورد نظرتان ارسال نموده، از آنها درخواست کنید تا بروشور های اطلاعاتی و فرمهای درخواست پذیرش را برایتان بفرستند. به دلیل شمار زیاد درخواست ها، مدت رسیدگی طولانی بوده و یا حتی گاهی درخواستها بی جواب می مانند.
           آیا یک یا چند دانشگاه را انتخاب کرده اید؟

           3- درخواست پذیرش

           درخواست پذیرش معمولاً به دفتر بین الملل دانشگاه مربوطه ارسال می شود. در سال 2004 تعداد ۵۰ دانشگاه به منظور ارزیابی مشترک مدارک، ارگانی با عنوان ASSIST بنیان گزاری کردند. چنان چه دانشگاه مورد نظرشما عضو این ارگان است، درخواست خود را به ASSIST ارسال نمائید.www.uni-assist.de
           مشاوره نزد DAAD جهت تکمیل فرم درخواستها، با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است.

           مدارک لازم:
           • فرم درخواست
           • یک قطعه عکس
           • ترجمه کارنامه ها (به وسیله یک مترجم رسمی)
           • یک رونوشت تأیید شده از مدارک دیپلم، پیش دانشگاهی و کارنامه کنکور
           • شرح حال به همراه کلیه مراتب تحصیلی (نام مدارس و امتحانات)
           • مدارک دانشگاهی (در صورت وجود)
           • مدرک زبان آلمانی (سطح مدرک بستگی به دانشگاه مورد نظر دارد)
           توجه: کلیه مدارک ترجمه شده باید پس از تأیید وزارت دادگستری و وزارت امورخارجه، به تأیید سفارت آلمان نیز برسد. برای این کار لازم است تا مکاتبات خود با دانشگاه را به همراه داشته باشید تا مدارک شما رایگان تأیید شود. اطلاعات بیشتر

           4- جواب دانشگاه

           جواب رد:
           1. شما واجد شرایط مورد نیاز نمی باشید؟ شاید گذراندن یک دوره زبان آلمانی، درخواست پذیرش از دانشگاهی دیگر یا در رشته ای دیگر، بی فایده نباشد.
           2. تأیید دریافت درخواست
           3. صدورپذیرش مشروط یا قطعی

           5- درخواست ویزا

           درصورت دریافت پذیرش ویا تأییدیه درخواست می توانید از سفارت آلمان درخواست ویزا کنید. از طریق تلفن یا آدرس E-Mail ذیل یک وقت ملاقات تعیین کنید:
           تلفن: 39991260 / termin@tehe.diplo.de

           مدارک مورد نیاز:
           • گذرنامه معتبر
           • یک قطعه عکس
           • مدرک دیپلم و کارنامه کنکور
           • مدارک دیگر دانشگاهی (در صورت وجود)
           • گواهی پشتیبانی مالی
           • گواهی پذیرش یا گواهی درخواست

           تاریخ های مهم:
           شروع ترم تابستانی: 15آوریل (آخرین مهلت درخواست 15ژانویه)
           شروع ترم زمستانی: 15اکتبر (آخرین مهلت درخواست 15جولای)
           تاریخ شروع ترم برای بسیاری از رشته ها و دانشگاه های علمی کاربردی متفاوت است.

           مهلت و رَوَند رسیدگی به پرونده ها در تمامی دانشگاه ها یکسان نیست. به بعضی از درخواستها به محض دریافت رسیدگی شده و به بعضی دیگر پس از به پایان رسیدن مُهلت درخواست برای هر ترم. به همین جهت گاهی چند ماه پس از ارسال، از نتیجه درخواستتان با خبر می شوید.
           به یاد داشته باشید چنانچه قصد تحصیل در آلمان دارید بایستی بعضی از نکاتی که نیاز به زمان بیشتری دارند (از قبیل گرفتن پذیرش،تسلط به زبان و پشتیبانی مالی)، از قبل برنامه ریزی و به آن ها رسیدگی شده باشند
           + نوشته شده توسط mohammad faraji در سه شنبه 23 آذر1389 و ساعت 18:53 |
           اطلاعات عمومی کار در کشور آلمان

           ادره كشور آلمان بصورت فدارالي است و يافتن شغل در اين كشور كه خود آمار بيكاري بالايي را نيز دارد خيلي آسان نيست. آمار بيكاري در كشور آلمان بخصوص در ايالتهاي شرقي بسيار بالاست و از جمله دلايل آن اتحاد دو آلمان و همچنين ورود جويندگان كار از كشورها اروپاي شرقي سابق است كه طبق قوانين اتحاديه اروپا(EU) نيازي به دريافت ويزاي كار براي كار در ساير كشورهاي اروپايي عضو اتحاديه از جمله آلمان را ندارند. در حالت كلي روال استخدامي قانوني در كشور آلمان بدين ترتيب است كه كارفرما بايستي در درجه اول فرصت شغلي خود را از جويندگان كار آلماني و در صورت محدوديت از ساير كشورهاي عضو اتحاديه اروپا تكميل نمايد ولي در درجه آخر در صورت نبود نيروي مورد نظر به كارفرما اجازه داده خواهد شد كه نيروي كار مورد نياز خود را از ساير كشورها تامين نمايد. اگرچه اين روش استخدام امروزه مورد اعتراض مجامع كارفرمايي آلمان است و معتقد هستند بدين ترتيب با كاهش قابليت استفاده از پتانسيل نيروها كار خارجي قدرت رقابت با همتايان آمريكايي و سايرين را از دست ميدهند، با اين وجود يافتن شغل در رشته هاي تخصصي (همانند بخش IT) بخصوص در صورت آشنايي به زبان آلماني خيلي دور از دسترس نيست. از آنجاييكه اكثر آلمانيها در مدارس خود انگليسي ميخوانند و با آن آشنا هستند لذا براي جويندگان كار خارجي تسلط به زبان انگليسي امتياز خيلي مثبتي در رقابت با ساير جويندگان كار آلماني محسوب نمي شود.
           سيستم آموزشي عمومي در آلمان رايگان است و در جهت پرورش كاركنان ورزيده و ماهر به واسطه برنامه هاي كارآموزي و آموزش در حين اشتغال تنظيم شده است.
           زماني كه افراد از معجزه اقتصادي پس از جنگ سخن مي رانند، عموما" منظور آنها كشور آلمان است. در حاليكه قسمت اعظم زير بناي اقتصادي و اساس صنعت آلمان ويران شده بود، مردم اين كشور از طرح Marshall و حس قوي ابتكار عمل شخصي براي بازسازي دوباره اقتصاد كشورشان سود بردند، بطوريكه به مايه حسرت جهان تبديل شدند. بسياري از موفقيت هاي آلمان در چند دهه گذشته به دليل افزايش كمپاني هاي به اصطلاح متوسط بوده است. اتحاد دو آلمان در سال 1989 هزينه شگفتي در برداشت بخصوص با توجه به تصميم دولت براي يكپارچه نمودن دو اقتصادي كه كاملا" با هم متفاوت بودند كه اين امر مي بايست به سريع ترين نحو ممكن صورت مي گرفت.
           كاركنان آلماني در مقايسه با نوع زندگي كاركنان بسياري از ديگر كشورهاي غربي (بطور مثال بريتانيا، ايتاليا و آمريكا) از زندگي مرفه تري برخوردارند. آلماني ها به نقش خود به عنوان رهبران اقتصاد اروپا و قهرمانان عرصه بازدهي صنعتي و همچنين برتري مهندسي، بسيار مباهات مي ورزند. در آلمان مهندس (Ingenieur) عنوان بسيار معتبري است و مقام فرد و ديگر درجات تحصيلي وي با افتخار برروي كارت ها و سربرگها مشاغل عنوان ميشود.
           تعداد بسياري اتباع خارجي در سرتاسر آلمان سكونت دارند. در پايان سال 1998 تعداد 5/7 ميليون نفر خارجي در آلمان زندگي ميكردنند كه تقريبا" 9% جمعيت اين كشور را تشكيل ميدادند.
           سرويس استخدام در كشور آلمان تا چندي پيش عمدتا" دولتي بوده و ازطريق اداره كار فدرال آلمان كه به Arbeitsamt معروف است اداره ميشده است. عملكرد ضعيف كاريابي هاي دولتي در بكار گماري بيكارن، دولت آلمان را مجبور كرد به كاريابي هاي خصوصي بهاي بيشتري بدهد و آنها را تقويت كند. در راستاي اين سياست از اول مارس 2002 تسهيلات بيشتري براي راه اندازي و اداره كاريابيهاي خصوصي در نظر گرفته شد. موسسه فدرال كار آلمان برروند فعاليت اين مراكز نظارت دارد.
           كارت سبز (Green card) در كشور آلمان:
           با پيشرفت سريع تكنولوژي ارتباطات و اطلاعات در هزاره جديد، صنايع وابسته در كشور آلمان كمبود شديد از نيروي ماهر را به دولت اين كشور اعلام نمودند و متذكر شدند شكاف موجود را نمي توان با نيروهاي متخصص آلمان و حتي اتحاديه اروپا پر نمود.در همين راستا دولت فدرال آلمان اجازه كار وا فامت براي متخصصين IT را وضع نمود (تحت عنوان برنامه برگ سبز- GREEN CARD) و اين قانون موجب از اول آگوست 2000 اجباري شد.
           طبق اين قانون تا سقف 000/20 نفر متخصص خارجي مي توانستند اجازه كار و اقامت را براي حداكثر مدت 5 سال دريافت نمايند. بر اين اساس لازم است آنها مدركي از دانشگاه يا پلي تكنيك با تا كيد بر تكنولوژي اطلاعات و ارتباطات بگيرند و صلاحيت آنها در اين زمينه به منظور توافق با كارفرما در جهت حقوق سالانه 100000 دلار ثابت شود.
           Green cardتنها مربوط به صنعت IT نيست اما به مشاغل IT كه در صنايع ديگر قابل انجام است مربوط مي شود. اگر شرايط خاصي وجود داشته باشد مثل همسر و بچه هاي زير سن بلوغ كه مجرد هستند مي توانند در همان زمان به عنوان متخصص IT وراد آلمان شوند(وزارت كار و امور اجتماعي). مجوز كار و اقامت براي خارجيان اجازه تحصيلات دانشگاهي در زمينه مشاغل IT را به آنان ميدهد و ميتوانند پس از اتمام تحصيلات در رشته هاي مرتبط جذب بازار كار شوند.
           اصولا" تمايل به پذيرفتن متقاضيان براي مجوز كار براي اولين كار در آلمان از 31 جولاي 2003 است ولي به جهت انجام مهاجرتهاي زياد اين هنوز به عنوان قاعده در آلمان در نيامده است و در جولاي 2003 دولت فدرال اين فورجه را تا آخر سال 2004 تمديد كرده و محدوديتهاي زياد 20000 مجوز كار و اقامت كنسل شده است.
           تا اواخر سال 2002 حدود 10000 متخصص IT از تمام نقاط دنيا و حتي بعضي با خانواده شان آمده بودند. از آن زمان برخي چيزها تغيير يافت. تحقيقات نشان داد كه بحران و افزايش آمار بيكاري در وضعيت اشتغال اين بخش در آلمان مشاهده شد. با متعادل سازي بازار كار بوسيله قانون كارت سبز و ايجاد هم ترازي از عوامل اصلي بروز اين بحران بودند.
           اين هم ترازي با عوامل ديگر و افزايش بي كاري دست به دست هم دادند و در راستاي اين زمينه آشفتگي در اقتصاد جديد با ساخت سني جوان، حتي قسمتها دروني هم تحت تاثير قرار گرفت. اين وضعيت باعث افزايش بيكاري در فارغ التحصيلان دانشگاهي و پلي تكنيكي شد و به تبع آن بر وضعيت قانوني كارت سبز نيز اثر گذار گرديد.
           همچنانكه ما اطلاعات كمي راجع به برگ سبز بيكاري داريم، اطلاعات كمي هم راجع به سرنوشت دارندگان كارت سبز در تمام آلمان داريم.
           از آگوست 2000 – زماني كه قانون برگ سبز معرفي شد- تا آخر دسامبر 2002 در كل 13373 مجوز كار با كارت سبز به وسيله سرويس كار در آلمان داده شد و 267 متقاضي از كارفرمايان (2 درصد) تمايل نشان دادند.
           اكثر تعهد هاي مجوز كار (85 درصد) به متخصصين IT با مدرك دانشگاهي مربوط مي شود.بيشتر از 60 درصد تعهدات مجوز كار به افرادي مربوط بود كه در كارخانه هاي كمتر از 100 كارگر كار مي كردند.
           منظور ار تعهد مجوز كار چيست؟ شرط اوليه آن چيست؟
           معمولا" مراحل اين چنين است:
           يك كارخانه مي خواهد خلاء موجود از متخصصين IT را از يك كشور خارج از محدوده اتحاديه اروپا پر كند. آنها به اداره كاري كه مسئوليت محدوده آنها را براي مجوز استخدام بر عهده دارند تقاضا مي دهند كه اگر شرايط معيني وجود داشته باشد به مدت 6 ماه طول مي كشد. اگر به عنوان مثال كارخانه، متقاضي مورد علاقه و مناسب خود را از طريق سايت كار در اينترنت پيدا كرد به اداره كار براي ضمانت مجوز كار تقاضا مي دهد. اگر شرايط لازم موجود در بخش 1 وجود داشت اداره كار حداكثر بعد از يك هفته تعهد را ارائه مي دهد. كارفرما اين مرحله را بنا به علاقه خانم/ آقا كه از طرف هيئت اعزامي خارجي آلمان در كشور مبداء تقاضاي ويزا داده مي گذراند. بعد ا ز ورود به آلمان تعهد مجو زكار جانشين مجوز كار اصلي متخصص IT براي 3 ماه اول كارش مي شود. در انتهاي اين 3 ماه متخصص IT يا كارفرماي او به اداره كار تقاضاي ارائه مجوز كار اصلي مي دهد. بنابراين بيش ا ز6 ماه بين تعهد و مجوز كار زمان لازم است.
           تا آخر سال 2002 مجوز كار براي 9614 متخصص IT در آلمان ارائه شد. اين حجم عظيم مشابه تعداد فارغ التحصيلان علوم كامپيوتر از دانشگاههاي آلمان در طول بيش از يك سال و نيم است.(تا آخر جولاي 2003 ،14876 مجوز كار تضميني و 10643 مجوز كار برا ي اولين كار و 3838 مجوز براي تمديد قرارداد كار يا تغيير كار ارائه شد.)
           اختلاف بين تعداد تعهد مجوز كار و تعداد كساني كه تعهد به آنها ارائه شده به اين خاطر است كه: در حين انجام كار ممكن است شركتها در نيازهايشان تجديد نظر كنند يا افرادي كه علاقمند به داشتن كارت سبز بودند طرح هايشان را براي مهاجرت تغيير دهند. ممكن است هم چندين شركت براي تعهد مجوز كار براي يك متخصص IT تقاضا دهند. بعضي از متخصصين IT بر اساس مجوز كار تضمين شده براي كار در پروژه كوتاه مدت به آلمان آمده اند و بنابراين احتياجي به ارائه شدن مجوز كار نداشته باشند.به علاوه مجوز كار ممكن است در پايان روابط كار در طول 3 ماه اول دوره آموزشي به موعد فسخ آن رسيده باشد .
           در آلمان در ژوئن 2000 تنها 17 در صد از متخصصان IT با مدرك دانشگاهي كه در موقعيت كار امنيت اجتماعي بوده اند را زنان تشكيل مي دادند. نفوذ مردان در مشاغل IT به وسيله كارت سبز كم نشده و فقط 13 در صد از كارتها سبز ازائه شده تا آخر سال 2002 به زنان تحويل داده شد.
           تنها يك دهم از كارتهاي سبز به متخصصان ITكه اخيرا" در علوم كامپيوتر در دانشگاههاي آلمان فارغ التحصيل سده اند ارائه شده است. علاوه بر 000/10 كارت سبز ارائه شده براي كار اول در آلمان ، اداره كار تنها 3000 مجوز كار بيشتر در مواردي كه قرارداد كار ثابت بسته شده يا تغيير شغل صورت گرفته ارائه داده است.
           درآلمان غربي كارت سبز اهميت كمتري دارد. تنها 5 درصد از همه كارتهاي سبز به وسيله اداره هاي كار المان غربي صادر شده.
           اختلافات شمالي و جنوبي وجوددارد. بيشتر كارتهاي سبز در باواريا، هس، بادن و بيشتر مناطق جنوبي آلمان صادر شده.
           همچنين متخصصان IT خوب از هندوستان هستند. خبرگان IT از جنوب شرقي و كشورهاي شرق اروپا همم خوب ظاهر شده اند. به علاوه اكثر متخصصان IT چيني و ترك هستند.
           75% از دارندگان كارت سبز موقعيت يدر كارخانه ها در بخش IT پيدا كرده اند. كارخانه دارهاي سخت افزار IT نقش دوم را بازي مي كنند. بهترين بخشهاي كارخانجات نرم افزار و خدمات IT هستند. طيفهاي صنعتي علاقمند به تربيبات كارت سبز از زراعت به اداره براي داروي بخش دامپزشكي هستند.
           بحران در بخش IT در بين مشاغل ديگر هم قابل رويت است و در حقيقت تعدادي از كارتهاي سبز صادر شده از قلم افتاده بودند. با اين وجود اين بخش بازار كار هنوز در حال فعاليت است و اين از طريق ارقام ماهيانه براي مجوز كار كه صادر مي شوند براي كار اول يا در مورد تغييرات شغل يا تمديد قرارداد قابل ملاحظه است.
           برگرفته از مقاله Green Card and Green Card Unemployment in Germany از مركز تحقيقات بازار كار كشور آلمان (IAB.No.55,2003 )

           + نوشته شده توسط mohammad faraji در سه شنبه 23 آذر1389 و ساعت 18:48 |

           دوباره لازم دیدم که در مورد آلمان بیشتر مطلب بذارم تا بیشتر استفاده کنید:

           جمهوری فدرال آلمان
           Bundesrepublik Deutschland
           پرچم آلمان نشان ملی آلمان
           پرچم نشان
           شعار ملی: Einigkeit und Recht und Freiheit (یگانگی، حق و آزادی)
           سرود ملی: بخش سوم "Das Lied der Deutschen" (سرود آلمانی‌ها)
           جایگاه کشور آلمان روی نقشه
           پایتخت
            - مختصات جغرافیایی
           برلین
           بزرگ‌ترین شهر برلین
           زبان رسمی زبان آلمانی
           نوع حکومت جمهوری فدرال
           کریستیان وولف
           آنگلا مرکل (CDU)
           تشکیل
            امپراتوری مقدس روم
            امپراتوری آلمان
            جمهوری فدرال آلمان
            اتحاد دو آلمان

           ۸۴۳ (پیمان وردون)
           ۱۸ ژانویه ۱۸۷۱
           ۲۳ مه ۱۹۴۹
           ۳ اکتبر ۱۹۹۰
           مساحت
            - کل
            
            - آب‌ها (٪)
            
           ‪۳۵۷٬۰۵۰ km² ‫(۶۲ام)

           ۲٫۴۱۶
           جمعیت
            - برآورد ۲۰۱۰
            - تراکم جمعیت
            
           ‪۸۱٬۷۵۷٬۶۰۰ ‫(۱۴ام)
           ‪۲۲۹/km² ‫(۵۵ام)
           تولید ناخالص داخلی
           (برابری قدرت خرید)
            - کل
            - سرانه
           براورد ۲۰۰۹۱

           ۲۸۰۶ میلیارد دلار (۵ام)
           ۳۴٬۲۱۲ دلار (۲۰ام)
           شاخص توسعه انسانی (۲۰۰۷) ۰٫۹۴۷ (۲۲ام) – خیلی بالا
           شاخص جینی (۲۰۰۶) ۲۷ – پایین
           واحد پول یورو (€)۲ (‏EUR)
           منطقه زمانی
            - در تابستان (DST)
           CET (UTC+1)
           CEST (UTC+2)
           کد بین‌المللی خودرو
           D
           دامنه اینترنتی
           پیش‌شماره تلفن
           +۴۹
           ۱وب‌گاه IMF
           ۲ تا پیش از سال ۲۰۰۲: مارک آلمان


           آلمان که نام رسمی آن جمهوری فدرال آلمان است در قاره اروپا واقع شده و از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوییس و از غرب با فرانسه، بلژیک، لوکزامبورگ و هلند هم‌مرز است.[۱] مساحت آن ۳۴۹٬۲۲۳ کیلومتر مربع است و با ۸۲ میلیون نفر پر جمعیت‌ترین کشور اروپا است. آلمان دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی بوده و دارای ۱۶ ایالت است. این ایالت‌ها می‌توانند در برخی مسائل مستقل عمل کنند. آلمان هنگام جنگ فرانسه و پروس در سال ۱۸۷۱ به عنوان یک ملت-دولت متحد شد. آلمان هم اکنون یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا موتور اقتصادی حوزهٔ پولی یورو محسوب می‌شود.

           جمهوری فدرال آلمان یکی از اعضای سازمان ملل متحد، ناتو، کشورهای گروه هشت و گروه پنج بوده و از بنیانگذاران اتحادیه اروپا است.[۲]

           آب و هوا

           آلمان در منطقهٔ بادهای معتدل و خنک غربی میان اقیانوس اطلس و آب و هوای قاره‌ای در شرق قرار گرفته‌است. دامنه تغییر دما در آن اندک است. ریزش باران در تمام فصول ادامه دارد. میانگین درجه حرارت در زمستان بین ۵/۱ درجه سانتی‌گراد در مناطق پست و منهای شش درجه در مناطق کوهستانی در نوسان است. میانگین دما در ماه ژوئیه بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد در مناطق پست و ۲۰ درجه سانتی‌گراد در دره‌های محفوظ جنوب است. دشت‌های پست اطراف راین با آب و هوایی ملایم، بایرن علیا با گاه‌گداری بادهای خشک و گرم از سمت جنوب، کوه‌های آلپ و منطقهٔ هارتس با بادهای تند، تابستان‌هایی خنک و زمستان‌هایی پر برف از این قاعده تبعیت نمی‌کنند. این مناطق دارای آب و هوایی ویژه هستند.[نیازمند منبع]

           نظام سیاسی

           سازماندهی دولتی بر پایهٔ قانون اساسی است. در رأس دولت صدراعظم قرار دارد که نقش وی نمادین است. رئیس حکومت رئیس جمهور است. وی تعیین‌کنندهٔ سیاست حکومتی است.[۳]

           اعلامیه جهانی حقوق بشر رکن جدایی‌ناپذیر قانون اساسی آلمان است. ماده ۲۰ قانون اساسی نظام سیاسی، آلمان را با مشخصه‌های دموکراتیک بودن، اجتماعی بودن، مبتنی بر قانون بودن و فدرال بودن معرفی می‌کند.[۳]

           [ویرایش] ایالت‌های آلمان

           نوشتار اصلی: ایالت‌های آلمان
           ایالت‌های آلمان

           آلمان ۱۶ ایالت دارد به قرار زیر:

           1. بادن-وورتمبرگ (Baden-Württemberg)
           2. بایرن (Bayern)
           3. برلین (Berlin)
           4. براندنبورگ (Brandenburg)
           5. برمن (Bremen)
           6. هامبورگ (Hamburg)
           7. هسن (Hessen)
           8. مکلنبورگ-فورپومرن (Mecklenburg-Vorpommern)
           9. نیدرزاکسن (Niedersachsen) (زاکسن سفلی)
           10. نوردراین-وستفالن (Nordrhein-Westfalen)
           11. راینلاند-فالتز (Rheinland-Pfalz)
           12. زارلاند (Saarland)
           13. زاکسن (Sachsen)
           14. زاکسن-آنهالت (Sachsen-Anhalt)
           15. اشلسویگ-هولشتاین (Schleswig-Holstein)
           16. تورینگن (Thüringen)

           صدر اعظم و وزیران

           بوندس‌تاگ صدراعظم را برمی‌گزیند. وی را پیش از انتخابات مجلس فقط می‌توان با "رأی عدم اعتماد سازنده" برانداخت. منظور از سازنده این است که مجلس باید جانشینی برای او داشته باشد و تا زمانی که مشخص نباشد چه کسی به جای او می‌نشیند، نمی‌توان او را برکنار کرد. حکومت یا به اصطلاحی دیگر کابینه تشکیل شده‌است از صدر اعظم و وزیران. صدراعظم لزوماً عضو مجلس است، وزیران معمولاً از دل مجلس درمی‌آیند، اما حتماً لازم نیست چنین باشد. صدراعظم در عمل قدرتمندترین مقام سیاسی است اما مقام تشریفاتی آن پس از رئیس جمهور و رئیس بوندس‌تاگ قرار دارد.

           رئیس جمهور

           رئیس جمهور توسط همایش اتحادیه (Bundesversammlung)، که آن را به فارسی اجلاس فدرال نیز گفته‌اند، انتخاب می‌شود. همایش اتحادیه تشکیل شده‌است از کل نمایندگان بوندستاگ بعلاوهٔ به تعداد همینان، نمایندگان برگزیدگان مجلس‌های ایالتی. این برگزیدگان لزوماً عضو مجلس ایالتی یا سیاست‌مدار رسمی نیستند، ممکن است مثلاً از چهره‌های فرهنگی و هنری باشند.


            قوهٔ قضاییه

           دادرسی به قصد رعایت حق نیرویی می‌طلبد که در قوهٔ قضاییه جمع است. بیان حق بر عهدهٔ قاضی است و امر قاضیان را قوهٔ قضاییه سامان می‌دهد. قضاوت یا تخصصی است یا عمومی در حد قانون اساسی. شاخه‌های تخصصی قضاوت در دادگاه کار، دادگاه امور اداری، دادگاه امور اجتماعی و دادگاه امور مالی تجسم می‌یابند. قضاوت در عمومی‌ترین سطحش از نظر بررسی همخوانی تصمیمی، رأیی یا قانونی با قانون اساسی اتحادیه، بر عهدهٔ دادگاه فدرال قانون اساسی است که مرکز آن در کارلسروهه‌است. در کارلسروهه قاضیان تک تک قوانین مجلس را بررسی نمی‌کنند. آن قانونی بررسی می‌شود که شکایت شود که با قانون اساسی تضاد دارد. شکایت پس از طی سلسله مراتبی به دادگاه کارلسروهه می‌رسد. از آنجایی که دادگاه قانون اساسی فقط از طریق شکایت فعال می‌شود، به اصطلاح گفته می‌شود که از خود ابتکار ندارد،یعنی حق ندارد خود رأساّ تصمیم بگیرد امری را برای بررسی از نظر سازگاری با قانون اساسی در دستور کار خود قرار دهد. دادگاه فدرال قانون اساسی دارای دو مجلس سناست. مجلس اول به قانونهای پایه و مجلس دوم به قانونهای مربوط به امور دولتی می‌پردازد. هر سنا هشت عضو دارد. نیمی از قاضیان دادگاه قانون اساسی از سوی یک کمیتهٔ ویژهٔ بوندستاگ و نیمی دیگر از سوی بوندس‌رات انتخاب می‌شوند. مدت قضاوت آنان در این دادگاه عالی ۱۲ سال است.


           [ویرایش] تشکلهای سیاسی

           امر سیاسی در آلمان در سطوح کشوری و ایالتی و تا حدی کمتر در سطح امور شهری از طریق حزبها و با جانبداری حزبی پیش برده می‌شود. ادعای پیشبرد سیاست غیرحزبی یا فراحزبی در آلمان بی‌معنا و حتا فریبکارانه جلوه می‌کند. علاوه بر احزاب، مردم می‌توانند خواسته‌های سیاسی خود را از طریق انواع و اقسام تشکلهای پایدار یا موقتی پیش برند. مردم آلمان اهل تشکل هستند. به ندرت خواسته‌ای وجود دارد که برای پیشبرد آن تشکلی پدید نیاید

           احزاب

           امور و مسائل سیاسی در آلمان در سطوح کشوری و ایالتی و تا حدی کمتر در سطح امور شهری از طریق حزبها و با جانبداری حزبی پیش برده می‌شود. ادعای پیشبرد سیاست غیرحزبی یا فراحزبی در آلمان بی‌معنا و حتی فریبکارانه جلوه می‌کند.[۳]

           احزاب نیرومند آلمان عبارت اند از حزب دموکرات مسیحی (CDU) و حزب سوسیال‌مسیحی (CSU)، حزب سوسیال دموکرات (SPD)، حزب لیبرال (دموکراتهای آزاد FDP)، حزب اتحاد ۹۰/سبزها (Bündnis ۹۰/Die Grünen) و حزب چپ (Die Linke). تعداد کثیری هم حزب‌های کوچک وجود دارند که به ندرت می‌توانند به مجلس راه یابند، زیرا برای ورود به مجلس در هردو سطح ایالتی و کشوری باید ۵ درصد آرا را به دست آورد.[۳]

           سیاست خارجی

           آلمان در سیاست خارجی بازیگر تنها نیست. سیاست آن تقویت بلوکی است که "غرب" خوانده می‌شود. آلمان در این بلوک سیاست خود را پیش می‌برد. یک وجه اصلی سیاست خارجی آلمان فعالیت آن در صحنهٔ اروپا و جهان در چارچوب اتحادیهٔ اروپاست. آلمان نزدیکی ویژه‌ای با فرانسه دارد. همکاری و همراهی با ایالت متحدهٔ آمریکا رکن دیگری از سیاست خارجی آلمان فدرال است. آلمان با اسراییل روابط دوستانهٔ ویژه‌ای دارد و تقویت مناسبات با کشورهای عربی را نیز همواره جزو اولویتهای سیاسی خود قرار داده‌است. در سرتاسر جهان مبنای اعلام‌شدهٔ سیاست خارجی آلمان تحکیم صلح، گسترش روابط مودت‌آمیز و کمک به رشد اقتصادی خاصه در "جهان سوم" است. در سالهای اخیر حقوق بشر به یک مفهوم راهنمای عمدهٔ در سیاست خارجی آلمان بدل شده‌است.

           آلمان و ایران

           در سایت سفارت آلمان در تهران روابط آلمان و ایران چنین توصیف شده‌است: «ایران و آلمان به تاریخی طولانی در روابط سیاسی خود می‌نگرند که تا به اوایل قرن هفدهم می‌رسد. در سال ۱۸۸۵ اولین نمایندگان سیاسی بین ایران و در آن زمان امپراتوری آلمان اعزام شدند. روابط دیپلماتیک بین ایران و جمهوری فدرال آلمان از سال ۱۹۵۲ وجود دارد. این روابط در سال‌های گذشته خالی از تشنج نبوده. به عنوان مثال اعلام رأی دادگاه معروف به میکونوس در آوریل ۱۹۹۷ بحرانی طولانی را به دانبال داشت. با سفر موفقیت آمیز ریاست جمهوری اسلامی ایران، آقای خاتمی به آلمان در ژوئن ۲۰۰۰ زیربنایی استوار برای روابط دو کشور گذاشته شد.اخیراً در کنار روابط بازرگانی و فرهنگی، مسئله حقوق بشر و به ویژه نگرانی جامعه بین‌المللی در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران درکانون روابط قرار گرفته‌است.»

           + نوشته شده توسط mohammad faraji در دوشنبه 22 آذر1389 و ساعت 0:42 |
           اطلاعات در مورد تحصیل در آلمان:

            

           اگر به تحصیل در آلمان علاقه دارید، امکان انتخاب بین 300 دانشگاه، دانشگاه فنی، مؤسسات آموزش عالی فنی و یا مدارس عالی هنر و موسیقی را دارید.

           در زیر اطلاعات مهم و عملی در مورد تحصیل در آلمان ارایه می شود:

           مهلت درخواست پذیرش

           برای شروع تحصیل در نیم سال زمستانی باید مدراک خود را حداکثر تا 15 ژوئیه و برای شروع تحصیل در نیم سال تابستانی تا 15 ژانویه ارسال کرده باشید.

           شرایط پذیرش

           دانشجویان ایرانی جهت دریافت پذیرش تحصیلی در آلمان نیاز به ارایه مدرکی دال بر موفقیت در کنکور سراسری و یا ارایه مدرکی دال بر اتمام تحصیلات دانشگاه آزاد اسلامی را دارند. درخواست پذیرش را باید برای بخش روابط بین الملل دانشگاه مربوطه (Akademisches Auslandsamt) بفرستید. لطفا” توجه کنید که کارهای اولیه حدود یک سال طول می کشد و شما می بایست به موقع اقدام به درخواست کنید! پس از دریافت پذیرش می توانید درخواست روادید تحصیلی نمایید. تمام مدارک لازم (دبیرستان، دانشگاه) باید به زبان آلمانی و یا انگلیسی ترجمه شده و از طرف وزارت دادگستری، وزارت امور خارجه ایران و نیز سفارت آلمان تأیید شود.

           زبان تحصیل در دانشگاه های آلمان

           در دانشگاه های آلمان اصولا” به زبان آلمانی تدریس می شود. به تدریج زبان انگلیسی نیز به عنوان زبان تدریس مورد استفاده قرار می گیرد. به هر حال شما باید ثابت کنید که به زبان تسلط لازم را دارید. برای زبان آلمانی ارایه مدرکی دال بر یادگرفتن حدود 500 ساعت زبان لازم است.

           براي اطلاعات اساسي به سايت دانشگاه هاي آلمان مراجعه كنيد.

           دانشگاه های آلمان

           اطلاعات عمومی آلمان

           آلمان کشوری است که در قلب اروپا قرار دارد و با کشورهای دانمارک،هلند،بلژيک، فرانسه، سوييس، اتريش، جمهوری چک و لهستان همسايه می باشد.

           زبان رسمی اين کشور آلمانی است و اکثر مردم به زبان انگليسی آشنايي دارند. کد اين کشور 0049 و واحد پول آن يورو مي باشد.
           کشور آلمان از نظر صنعتی بعد از آمريکا و ژاپن در مقام سوم قرار دارد. مهمترين صنايع اين کشورکارخانه های اتومبيل ، ماشين آلات سنگين ، الکترونيک و کارخانه های صنايع شيمی و کامپيوتر می باشند.
           کشور آلمان از لحاظ توريستی جاذبه خاصی دارد و در سال 1999 بيش از 7/53 توريست به اين کشور مسافرت کرده اند.

           دانشجو فقط موظف است تا هزينه های زندگی خود اعم از اجاره منزل، پوشاک، مواد غدايی و بيمه درمانی را پرداخت کند. اتاق ها و آپارتمان هايی وجود دارد که با قيمت مناسب فقط به دانشجويان اجاره داده می شود.
           حدود هزينه زندگی دانشجو در آلمان بانضمام خوراک، پوشاک، رفت و آمد و کليه هزينه های جانبی حدودا 500-600 يورو می باشد كه اين هزينه در شهرهاي مختلف آلمان متفاوت است. دانشجو تعداد ساعت محدودی در هفته اجازه کار دارد.
           جهت ثبت نام در دانشگاه ارايه بيمه درمانی الزاميست و بيمه درمانی برای هر ماه حدود 40 يورو در نظر گرفته ميشود.

           نام مراکز تحصیلی در آلمان
           در آلمان حدود 300 دانشگاه و به همين تعداد دانشکده های فنی ، مدارس عالی تخصصی و آکادمی های هنر وجود دارد.
           دانشگاه ها به چند دسته تقسيم می شوند:

           1- موسسه آموزش عالی فنی با تاکيد بيشتر بر فعاليت علمي(fachhochschule)
           2- دانشگاه با تاکيد بيشتر بر علوم نظري(Universitaet)
           3- دانشکده يا آکادمی موزيک و هنر(Musik und Kunsthochschule)
           4- دانشکده تربيت بدني(Sporthochschule)

           در دانشگاه های آلمان تدريس به زبان آلمانی است. بنابراين قبل از اقدام برای اخذ پذيرش بايد زبان آلمانی بياموزند.
           شروع ترم زمستانی از ماه سپتامبر / اکتبر و ترم تابستانی از ماه مارس/ آوريل می باشد. آخرين مهلت جهت ارايه مدارک برای ترم تابستانی تا 15 ژانويه و ترم زمستانی تا 15 جولای می باشد.يعنی مراکز مربوطه می بايست مدارک شما را تا زمانهای نامبرده دريافت کرده باشند.
           درآلمان هم دانشگاه های دولتی وجود دارد و هم دانشگاه های خصوصي.
           تعداد زيادي از دانشگاه های دولتي، معتبر و رايگان می باشد. دانشگاه های خصوصی رايگان نمی باشند و بايد در مورد آنها به وزارت علوم کشور مربوطه مراجعه کرد.
           از ترم تابستاني 2004 كليه دانشگاه هاي استان Nordhein-Westfalen براي دانشجويان خارجي شهريه در نظر گرفته اند كه اين شهريه ترمي 650 يورو مي باشد.
           دانشجو فقط موظف است تا هزينه های زندگی خود اعم از اجاره منزل، پوشاک، مواد غذايی و بيمه درمانی را پرداخت کند. اتاق ها و آپارتمان هايی وجود دارد که باقيمت مناسب فقط به دانشجويان اجاره داده می شود.
           برای تحصيل در آلمان ابتدا بايد برای اخذ پذيرش تحصيلی اقدام شود و بعد از موفقيت در اين امربرای ويزای تحصيلی اقدامات لازمه انجام شود.
           حدود هزينه زندگی دانشجو در آلمان به انضمام خوراک، پوشاک، رفت و آمد و کليه هزينه های جانبی حدودا 500-600 يورو می باشد كه البته اين هزينه در شهرهاي مختلف آلمان منفاوت مي باشد دانشجو تعداد ساعت محدودی در هفته اجازه کار دارد.
           جهت ثبت نام در دانشگاه ارايه بيمه درمانی الزاميست و بيمه درمانی برای هر شش ماه حدود 40 يورو در نظر گرفته می شود..

           شرایط ورود به دانشگاه های آلمان

           اگر شخصی دیپلمه باشد یعنی 12 سال تحصیل کامل داشته باشد نمی تواند مستقیماٌ برای دانشگاه های آلمان اقدام نماید بلکه باید قبولی در کنکور سراسری را داشته باشند تا بتوانند برای کالج اقدام کنند. کالج در آلمان دو ترم است و این کالج ها فقط به زبان آلمانی هستند.
           برای بعضی از دانشگاه های آلمان اگر در ایران شخصی دانشجوی سال سوم دانشگاه آزاد باشد میتواند مستقیماٌ برای خود دانشگاه اقدام نماید و لازم به گذراندن کالج نیست.
           اگر شخصی در ایران لیسانس دانشگاه آزاد باشد نمی تواند برای فوق لیسانس اقدام کند بلکه باید مجدداٌ لیسانس رشته خود یا یکی از رشته های زیر شاخه رشته خود را در آلمان بخواند. لیسانسیه های دانشگاه آزاد فقط یک سال کالج نمی گذرانند. اما اگر معدل لیسانسشان بالای 17 باشد می توانند برای فوق لیسانس اقدام کنند.
           لیسانسیه های دانشگاه های دولتی میتوانند برای فوق لیسانس اقدام کنند اما این باز هم بستگی به خود دانشگاه در آلمان دارد زیرا سطح تحصیل آلمان نسبت به ایران یک سال جلو تر است و شاید بعضی از واحد های آنها را بپذیرند و یک سال پایین تر بنشیند و بعد می تواند پیوسته تا دکترا ادامه دهد.
           اشخاصی که در ایران فوق لیسانس دانشگاه آزاد را دارند همانند لیسانسیه ها باید مجدداٌ از لیسانس و اگر معدلشان بالا باشد میتوانند برای فوق لیسانس اقدام نمایند. دوره فوق لیسانس در آلمان 1 سال است.
           البته بطور کلی باید مدارک تحصیلی به آلمان فرستاده شود و خود دانشگاه با توجه به ریز نمرات متقاضی تعیین کند که شخص از چه ترمی در آلمان می تواند شروع به ادامه تحصیل نماید.
           برای دکترا در آلمان خیلی سخت می توان اقدام کرد زیرا باید در آلمان استاد راهنما پیدا شود و معمولا این امر با موفقیت امکان پذیر نیست زیرا بدلیل رایگان بودن دانشگاهها احتیاجی به دانشجویان خارجی ندارند. به دانشجویان متقاضی دوره دکترا پیشنهاد شود که حتماٌ اول دوره فوق لیسانس بگذرانند و بعد برای دکترا اقدام کنند.
           در آلمان حتما بايد برای ورود به دانشگاه ها متقاضيان زبان آلمانی بلد باشند. برای ورود به دانشگاهها متقاضيان حتما بايد دانش حداقل 800 ساعت زبان آلمانی داشته باشند تا بتوانند در امتحان ورودی زبان DSH شرکت نمايند.


           نظام آموزشی در آلمان

           • تحصيلات پيش دانشگاهي
            کودکان از 3 سالگی وارد مهد کودک(Kindergarten) می شوند که آموزش قبل از دبستان است. آموزش رسمی نيز از 6 سالگی آغاز می شود. آموزش ابتدايی در مدارس Grundschule 4 سال است. در اين مدت کودکان با محيط، نحوه آموزش و شرايط محل تحصيل آشنا می شوند و خواندن و نوشتن را همراه دروس ابتدايی می آموزند. سپس دوره ای 6 ساله را با برنامه های جديد آموزشی شروع می کنند. تحصيل در مدارس Gymnasium و Realschule و Hauptschule ادامه می يابد. در پايان اين دوره، دانش آموزان بعد از 9 سال، مدرک Hauptschulabschluss يا بعد از 10 سال مدرک Realschulabschluss می گيرند. سپس در دو گروه وارد مرحله پايانی دوره دبيرستان می شوند. يک گروه برای گذراندن دوره های کارآموزی وارد مدارس فنی می شوند و با گذراندن Fachoberschule و Berufsfachschule ديپلم فنی Fachhochschulreife می گيرند سپس وارد بازار کار يا مدارس عالی فنی می شوند.
            گروه دوم در دبيرستان های Gymnasiale Oberstufe با گرايش های گوناگون ادامه تحصيل می دهند که پس از 13 سال، ديپلم عمومی دبيرستان (Allgemeine hochschulreife) يا Abitur می گيرند که می توانند وارد دانشگاه ها شوند.
           • تحصيلات دانشگاهي
            تحصيلات دانشگاهی در آلمان در دانشگاه ها، مجتمع های آموزش عالي، دانشگاه های عالی آموزش هنر، مدارس عالی فني، و غيره امکان پذير است. شرط ورود به دانشگاه ها و مدارس عالی هنر داشتن ديپلم دبيرستانی سيزده ساله (Abitur) است. دارندگان ديپلم های دبيرستانی 12 ساله خارج از کشور آلمان پس از گذراندن آزمون تشخيص علمی (Feststellungsprüfung) که به تقاضای داوطلب يا پس از طی دوره های يک ساله Studienkolleg در کالج های مقدماتي، می توانند به دانشگاه راه يابند. انتخاب رشته دانشگاهی نيز بر اساس نوع تحصيل در اين کالج ها و نمرات اخذ شده صورت می گيرد.البته در دانشگاه امکان تغيير رشته ميسر است. شرط ورود به مدارس عالی فنی (Fachhochschule) برای دانش آموزانی که در نظام آموزشی آلمان تحصيل کرده اند داشتن گواهينامه پايان تحصيلات 12 ساله ديپلم (Fachhochschulreife) است.
            تحصيلات دانشگاهی شامل دو دوره پايه و اصلی است. دوره پايه (Diplom-Vorprüfung) حداقل 4 نيم سال طول می کشد و دوره اصلی حداقل 4 نيم سال برای مدارس عالی فنی و در دانشگاه ها حداقل 8 نيم سال است.
            دانشگاه ها در آلمان مستقل هستند و بودجه کليه مراکز آموزش عالی که دولتی هستند از طرف مسوولان ايالتی و وزارت فرهنگ آلمان تامين می شود.
           + نوشته شده توسط mohammad faraji در یکشنبه 21 آذر1389 و ساعت 23:47 |
           اینم سایت کارت های شناسایی و کاربردی در آلمان:

           http://www.isic.org/

           البته اینو هم بگم بین المللی هست. مخفف:

           The International Student Identity Card

           که نه فقط در آلمان بلکه در جهان کاربردی هست. نظر فراموش نشه.

           + نوشته شده توسط mohammad faraji در یکشنبه 21 آذر1389 و ساعت 23:34 |
           اینم یک سایت خوب برای کسانی که دنبال دانشگاههای آلمان هستن مناسب با رشته هاشون:

           نقشه دانشگاههای آلمان
           http://studieren.de/universities-germany-map.0.html

           + نوشته شده توسط mohammad faraji در یکشنبه 21 آذر1389 و ساعت 23:27 |
           غذاها:

            

           وعده های غذایی
           معمولا آلمانی ها یک وعده غذای گرم می خورند که آن هم ناهار بین ساعت ۱۱ و نیم تا ۱۳ است. بعد از ظهرها معمولا قهوه و شیرینی می خورند و عصرانه غذای سرد مانند کالباس و یا شبیه سالاد الویه. البته در سالهای اخیر به دلیل شاغل بودن اکثر جوانان ناهار کم اهمیت شده وغذای گرم را عصرها می خورند که تمامی اعضای خانواده حضور داشته باشند.
           صبحانه هم بستگی به وقت و ساعت کاری افراد دارد. ولی معمولا تشکیل شده ازقهوه یا چای، نان، مربا، ماست و پنیر یا فقط از برشتوک (موسلی). آلمانی ها روزهای یکشنبه صبحانه مفصل می خورند که معمولا تخم مرغ جزء اصلی آن است.

           نان
           نانهای آلمان و نانوایی های آن در خارج از این کشور از شهرت بالایی برخوردار است. گفته می شود در این کشور حدود ۳۰۰ نوع نان وجود دارد که با ترکیبهای مختلف با یکدیگر تعداد بالاتر هم می رود. در فرهنگ اروپا هم مانند فرهنگ ما، نان علاوه بر نقش غذایی دارای ارزش مذهبی است و مقدس شمرده می شود. طبق کشفیات باستان شناسی نان ابتدا توسط مصری ها به روم قدیم و ازآن طریق به اروپایی ها شناسانده شد. تا پایان جنگهای ۳۰ ساله نان در آلمان غذای مخصوص پادشاهان و ثروتمندان شمرده می شد.
           امروزه در آلمان نانهای متنوعی می بینیم ولی به طورکلی می توان آنها را به ۴ گروه اصلی تقسیم بندی کرد:

           نان چاودار و مخلوط چاودار: از نانهای بسیار مقوی و پر ویتامین به حساب می آید که با خمیر ترش و یا خمیر مایه پخته می شود. هرچه مقدار چاودار آن زیاد باشد، رنگش هم تیره تر می شود. البته نان چاودار خالص در همه جای آلمان طرفدار ندارد، به همین دلیل بیشتر به صورت ترکیبی با غلات دیگر پخته می شود.

           نان گندم و مخلوط گندم: نان گندم که نان سفید هم نامیده می شود، ۹۰٪ از گندم تشکیل شده است و بسیار نرم و زود هضم است۰ به عقیده بعضی افراد نان سفید به دلیل همین زود هضمی اش سیر نمی کند و ارزش غذایی کمتری دارد، نان مخلوط گندم ترکیبی از گندم و چاودار است. درآلمان این نوع نانهای مخلوط به دلیل تنوع طعم بیشترین فروش را دارند.

           نان مخصوص: بعضی نانها از لحاظ نوع پخت و آردهای مصرف شده مخصوص نامیده می شوند. در آنها اغلب علاوه بر آرد مواد دیگری هم مانند پیاز، تخم کدو، کنجد، آفتاب گردان یا ادویه های مخصوص به کار می رود و بر اساس مواد داخل آن نامهای مختلفی می گیرند. نانهای رژیمی هم در این دسته قرار می گیرند.

           نان شیرین/ تند: جزء این دسته در واقع کلوچه ها و شیرینی ها در فرم ها و اندازه های مختلف هستند. مانند کروسان ، نان گرد و یا برتسل که نوعی نان شور و به شکل ۸ لاتین ( 8 ) است.

           گوشت و ماهی
           پرطرفدار ترین گوشتها که مردم آلمان بطور روزمره می خورند، گوشت خوک، ماکیان( مرغ و بوقلمون) و گاو است که کالباس آنها هم بسیار محبوب است. در درجه دوم، گوشت حیواناتی مانند خوک وحشی، خرگوش، آهو، بره و یا بز مورد توجه است . برخی از گوشتها را خام هم به همراه نان و سس می خورند، مانند گوشت چرخ کرده خوک بدون چربی („Mett“) یا گوشت چرخ شده گاو ("Tatar“).
           به دلیل همجواری آلمان با دریای شمال و شرق مصرف خوراکی های دریایی در این کشور بدیهی شمرده می شود. از محبوب ترین ماهی ها که اغلب پخته می شود، می توان ماهی آزاد، شاه ماهی، قزل آلا و کپور را نام برد.

           مخلفات غذایی و سبزیجات
           دررستورانهای این کشور، بر خلاف انگلیس و ایتالیا، مخلفات جزء خود غذا به حساب آمده و قیمت جداگانه ای ندارد.
           از مهمترین مخلفات باید سیب زمینی را نام برد که به انواع مختلف طبخ می شود، مانند پوره، سرخ شده، کروکت یا کوفته سیب زمینی که جزء لاینفک شنیسل خوک دانسته می شود. همراه مرغ و ماهی اغلب برنج سرو می شود، ولی مصرف انواع رشته که در ایران اغلب به همه آنها رشته ماکارونی گفته می شود، به تاثیر از کشور ایتالیا به آشپزی آلمان هم وارد شده و در برخی مواقع از حالت مخلفات درآمده و شکل یک غذای کامل را می گیرد.

           ادویه
           تقریبا در کنار همه غذاهای آلمانی سبزیجات سرو می شود و خانواده ها سعی میکنند حتما انواع مختلف کلم، اسفناج، لوبیا، نخود فرنگی و ذرت را در برنامه آشپزی خود جای دهند.
           غذاهای آلمانی معمولا تند نیستند، ولی با سوسیس اغلب خردل تند مصرف می شود. با این حال در جنوب آلمان، ایالت بایرن، مرسوم است که سوسیس سفید را با خردل شیرین می خورند. گیاهان معطری مانند جعفری، ریحان، آویشن، شوید و مرزن جوش بسیار مورد طبع آنها است. سیر را آلمانی ها تا مدتها به دلیل ماندگاری بوی بد آن استفاده نمی کردند ولی در دهه های گذشته تحت تاثیر غذاهای فرانسوی و ایتالیایی این چاشنی در آلمان هم محبوب شده است.

           نوشیدنی غیر الکلی و الکلی
           مردم آلمان توجه زیادی می کنند که به طور کافی و تا حد امکان زیاد نوشیدنی های سالم و مقوی مصرف کنند. محبوبترین نوشیدنی در درجه اول آب است، که به صورت گازدار و با طعم میوه های مختلف و یا معمولی قابل خریدن است . بعد از آب به قهوه و چای (سبز، سیاه و یا با طعم میوه) توجه زیادی می کنند. در بسیاری از خانواده ها مرسوم است که بعد از ظهر ها برای صرف کیک و قهوه دور هم جمع شوند و یا دوستان را دعوت کنند.

           از دیگر نوشیدنی های غیر الکلی می توان نوشابه با طعم لیموناد و پرتقال و چای سرد را نام برد که مخصوصا در بین جوانان طرفدار دارد.

           نوشیدنی الکلی محبوب آلمان مخصوصا در بین آقایان و بویژه در زاکسن و بایرن آب جو است. هر ایالتی آب جو مخصوص خود را دارد، ولی در کل نوع روشن، سفید و مخلوط با لیموناد و نوشابه در همه جا عرضه می شود. در آلمان ۱۶ منطقه مو کاری وجود دارد و شراب این کشور بسیار معروف است که با طعم میوه های مختلف از جمله سیب یا با آب گازدار مخلوط می کنند.
           عرق طرفدار زیادی در آلمان ندارد، مخصوصا در سالهای اخیر جای آن را بیشتر کوکتل گرفته است .

           نگاه اجمالی به غذاهای محلی چند ایالت
           بایرن: آشپزی ایالت بایرن خیلی متاثر از آشپزی اتریش است. از غذاهای ویژه بایرن شنیسل سرخ شده گوشت خوک است که همراه کوفته سیب زمینی و سالاد برگ یا کلم سرو می شود.
           از عادتهای غذایی مردم بایرن صرف نوعی میان وعده سبک است که تشکیل می شود از سوسیس سفید و خردل شیرین که همراه نان برتسل و آب جو خورده می شود.

           ایالتهای شمالی: منظور از آنها ایالتهای هامبورگ، نیدرزاکسن، برمن و شلسویگ‌هولشتاین است که به دلیل نزدیکی به دریا غذاهای دریایی و ماهیهای پرورشی آب شیرین مانند مار ماهی و اردک ماهی را زیاد مصرف می کنند. در کنار اکثر غذاهایشان سیب زمینی، کلم و یا شلغم هم می خورند و رایج ترین نوع نان در این ایالت، نان چاودار است.
           گوشت و ماهی را مدم این منطقه معمولا دودی می کنند و به همراه پیه خوک (اغلب به صورت سس) و کلم می خورند.

           راینلند فالس: آشپزخانه این ایالت از طرفی غذاهای محلی و سنتی خود را دارد و از از طرف دیگر متاثر از کشورهای همسایه بلژیک و هلند و بدین ترتیب غذاهای دریایی قرار گرفته است.
           گوشت مورد علاقه کلنی ها که از قدیم مورد توجه بوده، گوشت اسب است و همچنین گوشت گاو که بویژه با سرکه و ادویه های مخصوص آماده می شود.
           از دیگر خوراکی های مخصوص این ایالت خاگینه های متنوع، ساندویچ سوسیس خوک و پیاز (از گوشت و خون آن) و ساندویچ نان چاودار با پنیر گودا است که اغلب با آب جوی سفید مخصوص می خورند.

           در پایان
           وقتی از خارجی ها در باره غذاهای آلمانی ها سوال می شود، اغلب به یاد گوشت، سوسیس، سیب زمینی و ترشی کلم سفید می افتند! یکی از علل مصرف بالای گوشت در آلمان این است که این کشور به دلیل جغرافیایی زمستانهای بسیار سرد دارد و از این رو اهالی آن برای ذخیره سازی کالری به خوردن گوشت مخصوصا گوشت خوک روی می آورند. همانطور که گفته شد، تنوع غذایی در آلمان زیاد است و بهتر است که هرکس بنا به سلیقه و طبع شخصی غذا ها را بچشد تا بداند آیا مزه می دهد یا نه.

           + نوشته شده توسط mohammad faraji در یکشنبه 21 آذر1389 و ساعت 23:26 |
           آب و هوا در آلمان:

           در آلمان هوا پرجلوه است. در جنوب بارندگی بیشتر است، در شرق تابستان‌ها گرمتر و در غرب به ندرت برف می‌بارد.

           کمی تا قسمتی ابری، بارش گاه‌گاه − همیشه نقطه‌ای را می‌توان در آلمان یافت که این گونه پیش‌بینی هوا در مورد آن صادق باشد. ریک شاب (Reik Schaab)، کارشناس در سازمان هواشناسی آلمان در اُفن‌باخ، در صحبت با بخش آن لاین دویچه وله (DW-WORLD) وضعیت اقلیمی آلمان را چنین توصیف می‌کند: «ما در منطقه‌ی معتدل قرار داریم.»

           اعتدال دریایی
           اما این اعتدال در نقاط مختلف سرزمین نمودهای مختلفی دارد. به گفته‌ی شاب «بخشهای شرقی و غربی جوی متأثر از دریا دارند.» این سخن به این معناست که در تابستانها چندان داغ نیستند، «سرمای زمستانهایشان نیز سوزناک نیست.» اینها تأثیر نزدیکی به دریاست. شاب به ما گوید که معتدلترین زمستان را در راین سفلی داریم، در بقیه‌ی نقاط نوسان‌های درجه‌ی حرارت محسوستر است، آن هم هر چه بیشتر به سمت شرق برویم. «سردترین جا منطقه‌ی اطراف براندنبورگ است. همین جا اما در تابستان گرمترین هوا را دارد.»

           آفتاب خالص در اوزه‌دُم
           هر کس دوستدار هوای ملایم باشد، بهتر است به جنوب نظر دوزد، بویژه به فرایبورگ در برایسگاو (Freiburg im Breisgau)، جایی که میزان حرارت هوا در تابستان (با احتساب شبهای خنک آن)، بنابر جدولی که شاب به ما نشان می‌دهد، به‌طور متوسط ۲۰ درجه‌ی سانتی‌گراد می‌شود. هواشناس ما در مورد فرایبورگ این نکته را نیز می‌افزاید که در آنجا اوقات آفتابی زیادی داریم: ۱۷۴۰ ساعت در سال.
           چیزی که نمی‌توان حدس زد این است که مناطق ساحلی از نظر برخورداری از هوای آفتابی از جایی چون فرایبورگ پیشی می‌گیرند. شاب در این مورد به ما این آگاهی را نیز می‌دهد که پرآفتاب‌ترین منطقه‌ی آلمان تسینّوویتس (Zinnowitz) در جزیره‌ی اوزه‌دُم واقع در دریای شمال است، ۱۹۱۷ ساعت در سال. دل‌سردکننده، وضعیت منطقه‌ی گوتینگن است. در آنجا در نیمی از سال نیز پرتوی گرم از آسمان نمی‌تابد.

           جایی که آسمان آبپاش است
           جایی که بیشتر از همه باران می‌بارد، نه کلان‌شهرهای شمالی‌ای چون هامبورگ که با سیمای مرطوب خاکستری تصور می‌شوند، بلکه بالدِرشْوانگ (Balderschwang) در آلگوی (Allgäu) است که در آن در ظرف یک سال در هر متر مربع ۲۴۵۰ لیتر باران یا برف می‌بارد. میزان بارندگی در منطقه‌ی اطراف هاله در شرق آلمان به یک‌ ششم این مقدار هم نمی‌رسد. در آنجا به طور متوسط سالانه در هر متر مربع حدود ۴۰۰ لیتربارش داریم.
           شاب در این مورد که در آلمان کم یا زیاد باران می‌بارد، شکوه‌ای ندارد. نکته‌ی مهم از نظر او این است که «ما در منطقه‌ای هستیم، که طبیعت نشو و نمای بسیاری دارد و ما چندان لازم نیست به کمک آن بشتابیم. در مقایسه با قطب شمال وضع ما خوب است.»
           + نوشته شده توسط mohammad faraji در یکشنبه 21 آذر1389 و ساعت 23:25 |
           اطلاعات مفید در مورد آلمان و زندگی در این کشور
           • موقعیت جغرافیایی:
           اروپای مرکزی

           • اقلیم:
           منطقه‌ی معتدل، درجه‌ی متوسط هوا در سال: ۹ درجه

           • مساحت:
           ۳۵۷,۰۳۱ کیلومتر مربع

           • رودهای مهم:
           راین (۸۶۵ کیلومتر)، الب (۷۰۰ کیلومتر)، دانوب (۶۴۷ کیلومتر)، ماین (۵۴۲ کیلومتر)، وزر (۴۴۰ کیلومتر)

           • بلندترین کوه:
           تسوگ اشپیتزه (۲۹۶۲ متر)

           • کشورهای همسایه:
           بلژیک، دانمارک، فرانسه، لوکزامبورگ، هلند، اتریش، لهستان، سوئیس، جمهوری چک

           • جمعیت (۲۰۰۷):
           ۸۲/۵ میلیون

           • پایتخت:
           برلین

           • نوع دولت:
           دولت فدرال دموکراتیک پارلمانی

           • تقسیم‌بندی کشوری:
           ۱۶ ایالت

           • منطقه‌ی زمانی:
           اروپای مرکزی: UTC+1، در تابستانها UTC+2

           • پول رایج:
           یورو € = ۱۰۰ سنت

           • درآمد ناخالص ملی (۲۰۰۶):
           ۲۲۵۱/۱۷ میلیارد یورو

           • ولتاژ شبکه‌ی برق:
           ۲۳۰ ولت، ۵۰ هرتز

           • کد بین‌المللی اتوموبیل:
           D

           • دامنه‌ی اینترنتی:
           de
           + نوشته شده توسط mohammad faraji در یکشنبه 21 آذر1389 و ساعت 23:23 |
           سلام اینم یک سایت در مورد آلمان:

           این سایت رو ببینید(در مورد تاریخ، فرهنگ، آمار، جمعیت ، غذا و اقتصاد آلمانه)
           http://www.germanculture.com.ua/index.html

           + نوشته شده توسط mohammad faraji در یکشنبه 21 آذر1389 و ساعت 23:22 |
           اجاره خانه برای دانشجویان در آلمان

            

           برای اطلاعات بیشتر سایت http://www.immobilienscout24.de/de/f...hnen/index.jsp هست که یه بانک اطلاعاتی موارد اجاره و فروش آپارتمانه در شهرهای مختلف آلمان با ذکر شرایط و امکانات موجود. مزیتش بروز بودنشه که دید خوبی بهتون میده.

           + نوشته شده توسط mohammad faraji در یکشنبه 21 آذر1389 و ساعت 23:20 |


           Powered By
           BLOGFA.COM